Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Objevte, jak vypadá svět podle BOŽSKÉ HARMONIE

Matematika a geometrie. Dnes často nenáviděný školní předmět, dříve obor pro vyvolené. Nebyla náhoda, že staří Řekové, kteří matematiku povýšili na umění, tvrdili, že kdo vládne číslům, je blíže bohům. A ty, kteří uměli s čísly pracovat, uctívali.

Kdo vládne číslům, je blíž bohům

U vzniku nejedné stavby, dokonce celých velkoměst, stáli proto matematici společně s astrology a numerology. Metropole, jejichž zrodu a následnému rozvoji obvykle předcházela dobrá věštba, se odnepaměti stavěly podle zdánlivě jednoduchého mustru. Vyvolení nejdříve vytyčili a označili střed města, tzv. pupek, a postavili zde svatyni. Kolem ní pak vznikla velká kružnice rozdělená na dvanáct výsečí. Každé z nich odpovídalo znamení zvěrokruhu.

Zdroj: Shutterstock.com, Profimedia, Shutterstock.com (Oleg Golovnev, gumbao, rook7)

V každé se stavěly jen ty stavby, které jednotlivým znamením odpovídaly. Zejména v italských městech, ale i v Paříži, Vídni a Praze se tak můžeme velmi snadno orientovat. Radnici, sakrální stavby, sídla múz i hřbitovy, vše je rozmístěno podle stejného klíče. Stačí, když víme, či alespoň tušíme, kde se nachází městský pupek. Jím pomyslně protneme hlavní zemskou osu spojující východ a západ. Na ní leží srdeční stavby města. A další najdeme na ose protínající kruh v podobě kříže.

Zdroj: Shutterstock.com, Profimedia, Shutterstock.com (Oleg Golovnev, gumbao, rook7)

Napadlo vás někdy, proč se tak snadno středověcí poutníci orientovali bez map, značek a dnes již nepostradatelných „džípíesek“? Odpověď je jednoduchá. K základní orientaci stačilo najít nejbližší chrám Páně. Oltář je v křesťanských kostelích namířen vždy na východ, hlavní vchod zase na západ. A středem prochází právě hlavní zemská osa.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky