Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

NEBESKÁ TAJEMSTVÍ: Co se skrývá za vaším znamením zvěrokruhu?

Když se podíváme na mapu hvězdné oblohy, uvidíme, jak jednotlivé hvězdy spojit, aby vznikl obrys, který připomíná Berana, Býka… a tak dále až po Ryby. Kde se však na nebi jednotlivá souhvězdí vzala? Koho jako prvního napadlo, že Lva nazve Lvem a Střelce Střelcem? Vyčerpávající odpověď dává antické bájesloví.

BERAN

Za zásluhy vedle Pegase

Byl to zachránce dětí krále Athama, kterým hrozila smrt. Athamas si totiž vzal po poradě s bohy (nebo pod jejich mírným přinucením) za manželku Nefelu. Byla to dobrá partie, protože její ochránkyní byla samotná bohyně Héra. Athamas moudře usoudil, že bude lepší, když si Nefelu vezme a s nejvyšší olympskou bohyní si to nerozhází. Oženil se a záhy se narodily dvě děti – syn Frix a dcera Helle. Po několika letech se však král zachoval přesně tak, jako dnešní politici (jak je vidět, opravdu nedělají nic, co by slunce už dávno nevidělo).

Jáson a beraní rounoZamiloval se do krásné Ino a měl děti i s ní. Ino neviděla důvod, proč by mělo fungovat právo prvorozeného a na orchomenský trůn neměl zasednout její syn. Šla na to fikaně: podplatila služky, které upražily zrno, určené k setbě. V zemi vypukl hladomor. Král vyslal posly na konzultaci do Delf, kde mu měli říct, kde se stala chyba a co má dělat, aby se do země vrátil blahobyt. Ino však podplatila i posly, a ti králi řekli, že musí obětovat svého prvorozeného syna Frixe. Athamus sice nadšením zrovna nejásal, ale vůli bohů se protivit nehodlal. Poté zasáhl Zeus, který viděl zjevnou nespravedlnost a poslal svého zlatého berana, který měl obě děti zachránit.

Zvíře se objevilo ve chvíli, kdy Athamas vytahoval kudlu, aby svého syna obětoval. Frixos sedl na berana, sebral sestru Hellé, a odletěli směrem ke Kolchidě. Při průletu nad úžinou mezi Evropou a Asií se Hellé nahnula, spadla do moře a utopila se. Úžina se po ní do dnešních dnů nazývá Hellespont. Trixos se šťastně dostal do Kolchidy, kde berana obětoval Diovi. Pro jeho zlaté rouno se později vypravil Jásón a jeho Argonauti. Beran se za zásluhy dostal na hvězdnou oblohu, kde se pase vedle Pegase.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky