JEDLE

Datum narození:
2. 1. – 11. 1.
5. 7. – 14. 7.

Půvabná, vznešená, pečlivá

Vznešená jedle zaujme svou elegancí, originalitou a chladným půvabem. Člověk – jedle je pracovitý, zodpovědný a nadaný. Klidně se pustí do jakékoliv práce. Ví, jak dojít úspěšně do cíle. Rychle a snadno se učí a vstřebává nové poznatky. V osobním životě ho někdy brzdí náladovost a umíněnost. Občas se zbytečně míjí s láskou. Při hledání partnera má totiž až příliš vysoké nároky. Stačí malinko slevit a život zkrásní…

Známé osobnosti narozené ve znamení JEDLE

Jean de la Fontaine (básník), Franz Kafka (spisovatel), Nikola Tesla (vynálezce), František Křižík (vynálezce); Josef Suk (hudení skladatel)

JILM

Datum narození:
12. 1. – 24. 1.
15. 7. – 25. 7.

Vyrovnaný, ctižádostivý, vtipný

Statný strom se štíhlým kmenem symbolizuje přitažlivé lidi. Působí klidně a rozvážně. Máloco a málokdo je zaskočí. Díky smyslu pro humor patří k oblíbeným společníkům. Daří se jim na vedoucích postech, bývají náročnými šéfy. Rozhodně se nechovají jako skrblíci, mamon nepovažují za cíl svého snažení. Mají pozitivní vztah k domovu, který pečlivě budují. V běžném životě jsou tolerantní a vynikají smyslem pro spravedlnost.

Známé osobnosti narozené ve znamení Jilmu

Alexandre Dumas (francouzský prozaik a dramatik), Francesco Petrarca (básníci), Paul Cézane (malíř), Benjamin Franklin (americký státník, přírodovědec a spisovatel), James Watt (fyzik)

CYPŘIŠ

Datum narození:
25. 1. – 3. 2.
26. 7. – 4. 8.

Čilý, milující, optimistický

Silný strom se podobá zdravému a šťastnému člověku. Povaha lidí – cypřišů je vzácná. Jsou obětaví a věrní v lásce i přátelství, ve společnosti i v zaměstnání oblíbení, srší optimismem a vtipem. Mají silnou vůli, ani v těch nejhorších situacích neztrácejí naději na zlepšení. Dobře se cítí o samotě a nesnášejí jakékoliv omezování osobní svobody. Stále sledují dlouhodobý cíl: životní štěstí. V lásce a sexu je jim vlastní vášeň.

Známé osobnosti narozené ve znamení Cypřiše

Wolfgang Amadeus Mozart (hudenbní skladatel), Lewis Carroll (spisovatel)

TOPOL

Datum narození:
4. 2. – 8. 2.
1. 5. – 14. 5.
5. 8. –13. 8.

Atraktivní, náročný, rozporuplný

Krásný strom lahodí oku a nestárne, podobně je na tom i člověk – topol. Zvláště ženy vynikají nevšedním půvabem. Jedná přímočaře a na rovinu, což ale ne každý ocení. Mnohem lépe se cítí na venkově než ve městě. Nebaží po majetku. Ví, co mu stačí. Někdy trpí pocitem opuštěnosti, protože vzhledem k vysokým nárokům na partnera, se hned tak s někým nespokojí. Když se ale skutečně zamiluje, tak je to silné a trvalé.

Známé osobnosti narozené ve znamení Topolu

Sigmund Freud (neurolog a zakladatel psychoanalýzy), Henryk Sienkiewcz (polský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu), Božena Němcová (spisovatelka a zakladatelka moderní české prózy), Jan Lucemburský (český král)

CEDR

Datum narození:
9. 2. – 18. 2.
14. 8. – 23. 8.

Nápaditý, upřímný, sebejistý

Člověk ve znamení tohoto urostlého stromu upoutá zajímavým vzhledem a neotřelými nápady. Je rozhodný, přímý a uvážlivý. V práci umí zapnout na plné obrátky a strhnout pro svou věc i další. K životu přistupuje zodpovědně. Lidé se v jeho společnosti cítí báječně, a proto ho rádi vyhledávají. Touží po vášnivých milostných dobrodružstvích, ačkoli je ve své podstatě nesmělý. Mnohdy celý život čeká na velkou lásku...

Známé osobnosti narozené ve znamení Cedru

Abraham Lincoln (ameriský státník), František Josef I. (rakouský císař), Boris Pasternak (spisovatel), Václav Babinský (legendární loupežník)

BOROVICE

Datum narození:
19. 2. – 29. 2.
24. 8. – 2. 9.

Houževnatá, zábavná, odvážná

Vzácně dekorativní a voňavý strom symbolizuje lidi, kteří umějí zdůraznit své přednosti. Vzhledem k vrozené odhodlanosti jdou nekompromisně za svým. Neuznávají žádné autority, pokora je jim naprosto cizí. Pokud je to nutné, nebojí se riskovat. Mají předpoklady být odvážní a optimističtí. Jsou to super kamarádi. K životu potřebují pevné zázemí a útulný domov. I když je někdo nebo něco zklame, stále hledají pozitivní stránky problémů.


Známé osobnosti narozené ve znamení Borovice

Johann Woflgang Goethe (básník), Victor Hugo (básník), Leonardo Bernstein (dirigent), George Washington (1. americký prezident)

VRBA

Datum narození:
1. 3. – 10. 3.
3. 9. – 12. 9.

Sebevědomá, rozmarná

Člověk – vrba bývá povahově dost složitý: na jedné straně velmi vnímavý, na druhé až moc neklidný. Vyjít s ním není snadné. Bývá totiž náladový a potrpí si na lichotky. Přitom umí naslouchat druhým a rozumí bolavým duším. Snad proto dokáže mistrně manipulovat se svým okolím. Jsou chvíle, kdy si dokáže vychutnávat život plnými doušky. I když má poctivý charakter, partnerství s vrbou není zrovna procházka růžovým sadem.

Známé osobnosti narozené ve znamení Vrby

Bedřich Smetana (hudební skladatel), Antonio Vivaldi (barokní skladatel a dirigent), Václav Brožík (český malíř), Michelangelo Buonarroti (italský sochař), Bořivoj Zeman (režisér a scénárista, např. Pyšná princezna, Byl jednou jeden král), Tomáš Garrigue Masaryk (1. československý prezident)

LÍPA

Datum narození:
11. 3. – 20. 3.
13. 9. – 22. 9.

Zasněná, trpělivá, oblíbená

Krásný strom, tak typický pro českou krajinu! Člověk – vrba vyniká šarmem a kouzlem osobnosti. Je velice oblíbený, protože kolem sebe šíří přátelskou atmosféru. Bývá dítětem štěstěny, snadno a rychle dosahujete cílů, k nimž se mnozí bolestně propracovávají. Mnohdy však dělá až příliš velké ústupky, jen aby si nezkomplikoval život. Díky přizpůsobivosti může žít nádherný a plný život i ve velmi skromných podmínkách.

Známé osobnosti narozené ve znamení Lípy

Albert Einstein (teoretický fyzik, jehož „sny“ všichni považovali za nemožné), František Hrubín (básník), Henrik Ibsen (norský dramatik a básník), Agatha Christie (anglická spisovatelka detektivních románů), Greta Garbo (herečka)

DUB

Datum narození:
21. 3. - jarní rovnodennost

Zdatný, energický, přátelský

Statný strom svou vitalitou určuje povahu člověka narozeného v den jarní rovnodennosti. Je obdařen silou, která mu umožňuje odolávat osudu. Má dostatek rozhodnosti, odvahy a je fyzicky zdatný. Zásadně se neuchyluje k intrikám. Bývá věrným přítelem, ochotně se rozdělí o vše, co má po ruce. V lásce je křehký, zapomíná se opírat o svou železnou logiku. Rychle uvěří, že přišla velká láska, a může si tím nabourat mnohaletý vztah.

Známé osobnosti narozené ve znamení Dubu

Johann Sebastian Bach (německý skladatel a varhaník), Halina Pawlowská (moderátorka a scénáristka), Kalolína a Kristýna Plíškovy (české tenistky), Dalibor Janda (zpěvák), Alena Šeredová (modelka)

LÍSKA

Datum narození:
22. 3. – 31. 3.
23. 9. – 3. 10.

Laskavá, trpělivá, výjimečná

Nenápadná líska má stejně jako člověk narozený v jejím znamení osobitý půvab. Nesnaží se upoutat pozornost, přesto má na ostatní úžasný vliv. Má nadprůměrnou inteligenci a naučí se snad všechno na světě. Zpravidla dosáhne svých cílů, neboť umí využívat všech svých (i skrytých) předností. Ve vztahu k ostatním je přívětivý, vstřícný a nekonfliktní. Partnerství s lískou je příjemné, i když se někdy neobejde bez překvapení.

Známé osobnosti narozené ve znamení Lísky

Mahátma Gándhí (indický filosof a politický a duchovní vůdce Indie), Brigitta Bardotová (herečka), Karel Poláček (spisovatel), Jan Ámos Komenský (filosof, spisovatel a poslední biskup Jednoty bratrské), Raffaelo Santi (italský malíř a architekt), Joseph Haydn (skladatel), Wilhelm Conrad Röntgen (německý fyzik)

JEŘÁB

Datum narození:
1. 4. – 10. 4.
4. 10. – 13. 10.

Přívětivý, spolehlivý, vášnivý

Odolný strom vzkvétá i tam, kde jiné hynou – tak se i lidé umí účinně postavit proti nepřízni osudu. Málokdo má tak dobrý vkus jako právě člověk – jeřáb. Navenek většinou působí dost uzavřeně, nerad je totiž středem pozornosti. V zaměstnání si ho nadřízení cení, protože je spolehlivý a vytrvalý. Motivací je pro něj pochvala, při níž se rdí jako plody jeřábu… Miluje vášnivě, ale není příliš stálý. V manželství se však projeví naplno jeho smysl pro rodinný život.

Známé osobnosti narozené ve znamení Jeřábu

Otto von Bismarck (německý státník a 1. německý kancléř), Milan Kundera (spisovatel), Hans Christian Andersen (dánský spisovatel, pohádkář), Tomáš Baťa (český průmyslník), Denis Diderot (osvícenský filosof a spisovatel), Henry Cavendish (britský fyzik a chemik), Emil Holub (český cestovatel a kartograf), Juan Domingo Perón (argentinský politik), John Lennon (hudebník, člen skupiny The Beatles), Giuseppe Verdi (italský hudební skladatel)

JAVOR

Datum narození:
11. 4. – 20. 4.
14. 10. – 23. 10.

Citlivý, uzavřený, inteligentní

Člověk – javor většinou vyniká vysokou inteligencí a dobrou pamětí. Ne vždy ale tohoto daru umí plně využít. Bývá nesmělý a zdrženlivý, ale ve společnosti se cítí dobře. Protože je citově zranitelný, rád se stylizuje do role cynika a skrývá se za siláckými řečmi. V lásce je trošku nestálý a složitý, čímž komplikuje život sobě i druhým. Měl by spíš pozitivně přetavit svůj smysl pro originalitu a jednomu partnerství dát maximum.

Známé osobnosti narozené ve znamení Javoru

Leonardo da Vinci (italský malíř, sochař a vynálezce), Karel Kryl (český písničkář a básník), Charlie Chaplin (britský herec, režisér a scénárista), Oscar Wilde (anglický dramatik, prozaik a básník), Alfred Bernhard Nobel (švédský chemik a vynálezce), Adolf Hitler (nacistický diktátor Německa)

OŘEŠÁK

Datum narození:
21. 4. – 30. 4.
24. 10. – 11. 11.

Vytrvalý, neústupný, nedůvěřivý

Statný strom, který se nedá přehlédnout, stejně jako člověk – ořešák. Ať dělá, co dělá, vždy vzbuzuje pozornost. Je zvyklý spoléhat se sám na sebe, ostatním nedůvěřuje. Za svým dokáže jít velmi vytrvale. Pravý ořechový člověk je plný rozporů – na jedné straně egoistický, na druhé má v očích strach. Jeho rozporuplná povaha ovlivňuje i milostný život. Potká-li někoho, kdo uzná jeho dominantní sklony, mají oba vyhráno.

Známé osobnosti narozené ve znamení Ořešáku

Anthony Quinn (mexicko-americký herec), Pablo Picasso (malíř), Alžběta II. (anglická královna), William Shakespeare (anglický básník, dramatik a herec), Immanuel Kant (filosof), James Cook (mořeplavec)

KAŠTAN

Datum narození:
15. 5. – 24. 5.
12. 11. – 21. 11.

Spravedlivý, statečný, tvrdohlavý

Pod košatou korunou najde ochranu každý, kdo ji hledá. Člověk – kaštan má hluboce zakořeněný smysl pro spravedlnost. Je schopen neúnavně bojovat o každou správnou věc. Nenechá se strhnout k ukvapeným rozhodnutím, ve všech situacích si zachovává chladnou hlavu. Někdy je považován za umíněnce, jelikož má zásady, z nichž neustupuje, a jen nerad něco mění. Těší ho rodinný život, bývá oddaným partnerem.

Známé osobnosti narozené ve znamení Kaštanu

August Rodin (sochař), James Clerk Maxwell (fyzik), William Herchel (astronom), Marie Terezie (rakouská panovnice)

JASAN

Datum narození:
25. 5. – 3. 6.
22. 11. – 1. 12.

Chytrý, věrný, oblíbený

Krásný ztepilý strom je patronem lidí, které mají všichni rádi. Když půjdou štěstí naproti, nemůže je minout. Člověk – jasan je pevný, ctižádostivý a velmi schopný. Navíc má výjimečné organizační schopnosti a přirozenou inteligenci. Snadno se učí novým věcem, a to v každém věku. V partnerských vztazích vynikají věrností, na nějaké milostné experimenty si nepotrpí. Pokud si jasan zvolí životního partnera, za nic ho nevymění.

Známé osobnosti narozené ve znamení Jasanu

John Fitzgerald Kenedy (americký prezident), Charles de Gaulle (francouzský státník a vojenský činitel), Norbert Wiener (matematik a zakladatel kybernetiky), Viktor Kaplan (vynálezce turbíny), Mark Twain (spisovatel), Vítězslav Nezval (básník, dramatik, prozaik a překladatel), Edvard Beneš (český politik a přezident ČSR)

HABR

Datum narození:
4. 6. – 13. 6.
2. 12. – 11. 12.

Přemýšlivý, poctivý, náročný

Člověk – habr má vyvinutý smysl pro spravedlnost a odpovědnost. Nedbalost a lajdáctví ho dovedou vyvést z míry. V životě se snaží čestně a poctivě obstát, zároveň však bývá nerozhodný. Ve svém okolí mívá pověst náročného konzervativce, na kterého je vždy spolehnutí. V lásce touží poznat něco neobyčejného, ovšem sám nedokáže vyvinout potřebnou iniciativu. Skryté vášně se u některých mohou projevit umělecky.

Známé osobnosti narozené ve znamení Habru

Sokratés (řecký filosof), Angelina Jolie (herečka), Alexandr Sergejevič Puškin (ruský básník a dramatik), Paul Gauguin (francouzský malíř), Robert Schumann (německý skladatel a hudební kritik), Bohuslav Martinů (český hudební skladatel), Walt Disney (americký kreslíř a filmový producent), Jaroslav Marvan (herec)

OSIKA

Datum narození:
14. 6. – 20. 6.
12. 12. – 22. 12.

Vtipný, nezávislý, lehkomyslný

V člověku ve znamení osiky je zakódována dobrodružná povaha. Snad právě proto se do všeho vrhá s velkým nadšením a elánem. Kvůli tomu se dostává do různých potíží. Je trošku lehkomyslný, věří, že všechno vždycky dobře dopadne. I když nemá mnoho přátel, je oblíbený pro svůj osobitý smysl pro humor. Nedělá jim problém vystřídat různá povolání, V lásce bývá přelétavý, a tak si zbytečně komplikuje jinak hezké vztahy.

Známé osobnosti narozené ve znamení Osiky

Ludwig van Beethoven (skladatel), Tycho de Brahe (dánský astronom, astrolog a alchymista), Giovanni Boccaccio (italský spisovatel, básník a humanista), Charles A. de Coulomby (francouzský fyzik a vojenský inženýr), František Palacký (historik a politik), Karel Höger (herec), Blaise Pascal (francouzský matematik a fyzik), Josef Václav Myslbek (český sochař), Frank Sinatra (americký swingový zpěvák), Heinrich Heine (německý básník), Josef Lada (malíř a grafik), Jaroslav Heyrovský (fyzikální chemik, objevital a zakladatel polarografie a nositel Nobelovy ceny za chemii)

BŘÍZA

Datum narození:
21. 6. - Letní slunovrat

Bystrá, skromná, houževnatá

Elegantní strom symbolizuje příjemného člověka. Duchovní a citové založení mu rozhodně není cizí. Proto je skromný a majetek nehraje v jeho životě hlavní roli. Má rád útulný, nenáročně zařízený domov, jehož atmosféru spoluvytváří spřízněná duše. Je křehký a zároveň houževnatý a pracovitý. Dlouhodobé vztahy prosluněné láskou a pochopením jsou tím, co ho drží nad vodou. Život v blízkosti břízy je plný pohody.

Známé osobnosti narozené ve znamení Osiky

Princ William, vévoda z Cambridge (2. v pořadí na britský trůn), Markéta Zinnerová (česká scénáristka a autorka literatury pro děti a mládež), Josef Vojtek (zpěvák)

BUK

Datum narození:
21. 12. - Zimní slunovrat

Vytrvalý, vitální, pracovitý

Statný strom s mohutnou korunou rozkvete teprve po čtyřiceti letech – a podobně je to s člověkem – bukem. Muži i ženy prožívají ve zralém věku jaro, kvetou, překypují vitalitou a šarmem. Je jim dána houževnatost, cílevědomost a pracovitost. V práci se objevují na vedoucích místech, mívají odvážné plány, které dokáží realizovat. Většinou jsou oporou pro ostatní. V manželství či partnerství se projevují jako spolehliví partneři.

Známé osobnosti narozené ve znamení Buku

Zdeněk Fibich (hudební skladatel), Josef Vissarionovič Stalin (sovětský politik), Jane Fonda (herečka)

JABLOŇ

Datum narození:
23. 12. – 1. 1.
25. 6. – 4. 7.

Šarmantní, citlivá, impulzivní

Člověk – jabloň působí už na první pohled sympaticky, přitahuje svým zvláštním kouzlem a vzácnou velkorysostí. V jádru je hloubavý, skromný a lehce sentimentální. Láká ho dobrodružství, včetně těch milostných. Miluje změnu, a proto nebývá v lásce příliš věrný. Najde-li však vnímavého partnera, nalezne v manželství uspokojení. V zaměstnání může trpět stereotypem, a proto mu nedělá problém měnit profese.

Známé osobnosti narozené ve znamení Jabloně

Antoine de Saint-Exupéry (spisovatel), Rudyard Kipling (britský spisovatel, novinář a básník), Eduard Bass (vypravěč, novinář a spisovatel), Marlene Dietrichová (herečka), Peter Paul Rubens (malíř), William T. Kelvin (skotský fyzik)