Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Blíží se magický SLUNOVRAT! Jak postavení Slunce ovlivní váš život?

Neexistuje náboženství a patrně ani generace, která by neoslavovala dvě nejvýznamnější data v roce. Letní a zimní slunovrat. Den, v němž slunce stráví nejdelší, či nejkratší dobu na obloze - podle toho, na které části naší planety se právě nacházíme.

Kapradí dovede k pokladu

V dějinách lidstva patrně neexistuje oslavovanější den. Lidé bez rozdílu vyznání a místa pobytu jej považovali za magický. Věřili, že Bohové jim právě o slunovratu ukazují svou přívětivější tvář, že nadchází doba hojnosti a plodnosti.  Většina rituálů je spojena s nejdelší nocí v roce, která se podle svátku Jana Křtitele jmenuje svatojánská noc. Odjakživa se věřilo, že během ní dochází k propojení světů. Že brána mezi nimi se na několik hodin otevře a ti, kteří si to zaslouží a najdou bájnou skrýš, se odnesou zlato a diamanty z pokladů, které ukrývá. Jen co se Slunce dotkne oblohy, se však brána uzavře. Kdo se nestihl vrátit zpět, dostane šanci až za rok.

Aby všichni měli možnost dokončit čarodějnické rituály, planou po celém světě ohně. Hledači pokladů, kterým osud přeje, najdou pomocníka v podobě kvetoucího kapradí. Jak věřili naši předkové, rozkvetlo o půlnoci a až do východu slunce vydávalo jasnou zlatou záři. Kdo byl vyvolený a kouzelný kvítek získal, rozuměl řeči stromů, skal i zvířat a díky tomu našel cestu k pokladu umístěném třeba v rozevřené skále. Mohl si však vzít jen to, co unesl. V případě, že se nechal přemoci hamižností, propadla jeho duše peklu. Aby došlo trestu i jeho tělo, o to se postaraly bludičky, které během svatojánské noci vydávají zvlášť silné světlo a hříšníka lákají, aby vstoupil do bezedné bažiny.

Slunovrat
  • je astronomický termín označující okamžik, kdy má Slunce vůči světovému rovníku největší (letní slunovrat), případně nejmenší (zimní slunovrat) deklinaci.
  • Dochází k němu v okamžiku, kdy Slunce dosáhne nejsevernějšího, popřípadě nejjižnějšího bodu své dráhy a ocitne se tak nad obratníkem Raka, nebo Kozoroha.
  • Červnový slunovrat nastává 20. až 22. června (datum je proměnlivé, letos nastane 21. června 2016 v 00:35 h) a v našich zeměpisných šířkách se jedná o letní slunovrat.
  • Na severním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aniž by zapadlo.
  • Na jižním polárním kruhu se dotkne horizontu v poledne, aniž by vůbec vyšlo, na jižním pólu probíhá polární noc.
  • Prosincový slunovrat bývá v rozmezí od 21. do 23. prosince. V našich zeměpisných šířkách se jedná o zimní slunovrat. Letos připadne na 21. prosince 2016 v 11:45 h.

Přidejte se k nám a oslavte s námi letní slunovrat!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky