Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Blíží se magický SLUNOVRAT! Jak postavení Slunce ovlivní váš život?

Neexistuje náboženství a patrně ani generace, která by neoslavovala dvě nejvýznamnější data v roce. Letní a zimní slunovrat. Den, v němž slunce stráví nejdelší, či nejkratší dobu na obloze - podle toho, na které části naší planety se právě nacházíme.

Kapradí dovede k pokladu

V dějinách lidstva patrně neexistuje oslavovanější den. Lidé bez rozdílu vyznání a místa pobytu jej považovali za magický. Věřili, že Bohové jim právě o slunovratu ukazují svou přívětivější tvář, že nadchází doba hojnosti a plodnosti.  Většina rituálů je spojena s nejdelší nocí v roce, která se podle svátku Jana Křtitele jmenuje svatojánská noc. Odjakživa se věřilo, že během ní dochází k propojení světů. Že brána mezi nimi se na několik hodin otevře a ti, kteří si to zaslouží a najdou bájnou skrýš, se odnesou zlato a diamanty z pokladů, které ukrývá. Jen co se Slunce dotkne oblohy, se však brána uzavře. Kdo se nestihl vrátit zpět, dostane šanci až za rok.

Zdroj: Shutterstock.com

Aby všichni měli možnost dokončit čarodějnické rituály, planou po celém světě ohně. Hledači pokladů, kterým osud přeje, najdou pomocníka v podobě kvetoucího kapradí. Jak věřili naši předkové, rozkvetlo o půlnoci a až do východu slunce vydávalo jasnou zlatou záři. Kdo byl vyvolený a kouzelný kvítek získal, rozuměl řeči stromů, skal i zvířat a díky tomu našel cestu k pokladu umístěném třeba v rozevřené skále. Mohl si však vzít jen to, co unesl. V případě, že se nechal přemoci hamižností, propadla jeho duše peklu. Aby došlo trestu i jeho tělo, o to se postaraly bludičky, které během svatojánské noci vydávají zvlášť silné světlo a hříšníka lákají, aby vstoupil do bezedné bažiny.

Slunovrat
  • je astronomický termín označující okamžik, kdy má Slunce vůči světovému rovníku největší (letní slunovrat), případně nejmenší (zimní slunovrat) deklinaci.
  • Dochází k němu v okamžiku, kdy Slunce dosáhne nejsevernějšího, popřípadě nejjižnějšího bodu své dráhy a ocitne se tak nad obratníkem Raka, nebo Kozoroha.
  • Červnový slunovrat nastává 20. až 22. června (datum je proměnlivé, letos nastane 21. června 2016 v 00:35 h) a v našich zeměpisných šířkách se jedná o letní slunovrat.
  • Na severním polárním kruhu se Slunce o půlnoci dotkne horizontu, aniž by zapadlo.
  • Na jižním polárním kruhu se dotkne horizontu v poledne, aniž by vůbec vyšlo, na jižním pólu probíhá polární noc.
  • Prosincový slunovrat bývá v rozmezí od 21. do 23. prosince. V našich zeměpisných šířkách se jedná o zimní slunovrat. Letos připadne na 21. prosince 2016 v 11:45 h.

Přidejte se k nám a oslavte s námi letní slunovrat!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU