Nejdříve oči, potom peněženka

Osvětlení, které vybíráme pro svůj dům, byt či pracoviště, by nejprve mělo splňovat nároky zdravotní. Co vám bude platné, když ušetříte vstupní náklady na levných žárovkách, když pak za pět let budete muset pravidelně kupovat kapky do očí nebo vybírat brýle. Finanční hledisko by při výběru celé osvětlovací soustavy však nemělo být odsunuto až za hledisko estetické. Pokud máte byt plný supermoderních tlumených svítidel, nedivte se, že na vás jdou každý měsíc mdloby.

Volba osvětlovací soustavy

Správná volba osvětlovací soustavy (skládá se ze svítidel a jejich světelných zdrojů, ovládání a elektrického rozvodu) pomůže vašemu zdraví i peněžence. Poradit by vám měl nejen výrobce ale i informovaný prodejce, což je v českých obchodech mnohdy problém. Nespoléhejte předem na to, že vám prodavač sám a ochotně nabídne při koupi svítidel hned několik variant, a že bude dlouze a zasvěceně mluvit o správném typu žárovek.

Tipy Kafe.cz pro správné a finančně efektivní osvětlování

Co a jak osvětlit

Osvětlujte jen ty místnosti (respektive pouze jejich části), kde je to skutečně zapotřebí. A to intenzitou, která je k výkonu dané činnosti nutná. Tlumené místní osvětlení s nízkou intenzitou využijete ve sklepě nebo ve špajzu. Naopak silné místní osvětlení se umísťuje nad pracovní desky nebo jídelní stůl. Svítidlo by mělo být zkonstruováno tak, aby tok světla směřoval pouze na desku stolu a neoslňoval zbytečně zbylé části pokoje. Pro tato místní osvětlení užíváme co nejúspornější svítidla.

Co nám pomůže spořit?

Patří sem například stropní zářivková svítidla s krytem, která se umisťují do dětského či studentského pokoje. Ideální zářivky u intenzivních svítidel jsou tzv. »teplé« barvy a vkládají se nejen do svítidel stropních, ale i do lampiček stolních. Zářivky teplých barev patří i nad jídelní stůl, nic nepokazíte ani stahovacím svítidlem.V obývacím pokoji můžete kompaktní zářivky vyměnit za klasické žárovky. Světlo by mělo být v obývacím pokoji rozptýlené, intenzivním světlem opatřete jen lampu v koutku určeném na čtení.

A co v kuchyni a ložnici?

Kuchyňská linka přímo volá po úsporné zářivce teple bílé barvy, dost silné na to, aby na přípravu pokrmů bylo vždy vidět. Celkové osvětlení kuchyně můžete řešit podobně jako u obývacího pokoje. Do ložnice zvolte tlumenější osvětlení se smíšenými svítidly a dostačujícím cloněním zdroje. Pokud využijete decentnější osvětlení i pro koupelnu, zkombinujte ji s bodovými světly nad zrcadlem (nejlépe dvěma – z každé strany jedno).
Nepřímé osvětlení volte co nejstřídměji a jen tam, kde je estetický záměr nezbytný. Právě nepřímá tlumená osvětlení spolknou nejvíce peněz!

Reflektory, difuzory a postupné stmívání

Reflektory jsou ty typy světel, které využívají lomu světla a světelný tok je přímo zaměřen na menší objekt – aplikujte je u pracovních desek. Difuzory naopak světla v místnosti rozptylují a poskytují tak stejnou intenzitou osvětlení ve všech částech pokoje – použijte je jako hlavní osvětlení pro obývací pokoj. Pokud plánujete pořízení vhodných svítidel do veřejných prostor (na toalety v restauraci, do podnikové kuřárny, do skladu), zvolte místo difuzorů fotočidla nebo pohybová čidla. Prvotní investice je u nich (stejně jako u úsporných zářivek) vyšší, rychle se ale vrátí. Instalací tzv. automatického stmívání ušetříte 50 i 60% spotřeby energie.

Nejklasičtější druhy světlených zdrojů

Žárovky
Jsou dnes už tak trochu přežitkem. Pro zvýšení jejich užitečnosti používejte ty s označením „R“ (tj. reflektorové) na místech, kam se reflektory hodí. Žárovky, které nejsou přímo zakryty svítidlem by měli být opálové nebo alespoň matované, aby uživatele neoslňovaly.
Kompaktní zářivky
Zažívají boom, šroubují se místo klasických žárovek. Jsou pětkrát účinnější než žárovky, a také ušetří několikrát více energie (70 – 80%). Jejich životnost je vyšší, a i přes vyšší pořizovací cenu se do nich vyplatí investovat.
Lineární zářivky
Mají delší životnost a vyšší světelný tok než žárovky, jejich účelnost je ale nižší než u zářivek kompaktních.