Diskutujte: Jaké životopisné filmy se vám nejvíc líbily?

Mohlo by vás také zajímat: Citlivý Rak - Meryl Streepová nebo Zázrak jménem Meryl Streep

Železná lady

Snímek režisérky Phyllidy Lloydové, která mimochodem natočila i hit se Streepovou Mamma Mia, zachycuje jedenáctileté působení Thatcherové v pozici předsedkyně britské vlády. Představuje ji jako neústupnou a rozhodnou ženu, ale ukazuje i to, jakou cenu zaplatila za politický vliv a moc. Epická autobiografie vypráví, jak se dostala k moci, o době, která vedla v roce 1982 k válce o Falklandy, i o pochybách a dramatickém osobním životě ženy, která byla první a dosud jedinou britskou ženou na postu premiérky. Svým nekompromisním přístupem k politickému, ale i osobnímu životu získala přezdívku Železná lady. Přesto důvěrník Thatcherové prozradil režisérce a hlavní herečce, co je v celé roli klíčové, jediným slovem: ani moc, ani pohlaví, společenská třída či ocelově modré šaty, ale jak řekl: „Její osamělost...“

Strhující Meryl

Výkon Meryl Streep v roli slavné ministerské předsedkyně označují kritici, kteří již film viděli, za ohromující, a to včetně napodobení Margaretina typicky charismatického hlasu. Také díky maskérům je Streepová od Thatcherové téměř k nerozeznání. Do role Denise Thatchera obsadila režisérka skvělého Jima Broadbenta, nositele Zlatého glóbu a Oscara za snímek Příběh jedné ženy.
Už je téměř jisté, že Meryl Streepová bude mezi letošními žhavými kandidátkami na Oscara, byla by to její už sedmnáctá nominace. „Streepová obratně balancuje mezi tvrdou tváří političky a její osobní zranitelností ...Thatcherová ve filmu Železná lady má vervu i inteligenci... Maggie je v podání Meryl daleko větší hvězdou, než jak si ji většina lidí pamatuje....“ píší mimo jiné kritici a oceňují objektivní interpretaci titulní postavy, neboť hrozilo podle nich nebezpečí, že „Hollywood mohl jednoduše vychrlit film, který ztvárňuje Thatcherovou jako megalomana a ženu, která ničí sebevědomí mužů“. Producent filmu Damian Jones říká: „Kdyby Thatcherová byla Američanka, už by o ní teď bylo natočeno 15 filmů. Nechápal jsem, proč to dosud nikdo neudělal...Bez ohledu na politiku nemůžete popřít, že Margaret Thatcherová měla na Británii velký vliv.“

Streepová: Chci tu roli!

„Když mi Phyllida řekla, že má film o Margaret Thatcherové, hned jsem kývla, že to chci dělat,“ svěřila se tisku Streepová. „Kolika lidem se poštěstí hrát první ženu ve vrcholné funkci v západním světě? Myslela jsem si, že budu mít spoustu času na přípravy, ale manžel měl zrovna řadu vážných operací a pak zemřela moje nejlepší přítelkyně. Byly to hrozné Vánoce i silvestr. Pamatuji si, že jsem přistála v lednu v Londýně a musela se na týden zavřít do malého obýváku s elektrickým krbem, abych se ponořila do pocitu, jaký musela vést Thatcherová život - být naprosto soustředěná, intenzivně se připravovat, protože věděla, že musí být 10x rychlejší, lépe připravená než všichni ostatní. Když jsme začali točit, byla jsem připravená.... V mých kruzích nebyla politika Margaret Thatcherové velmi oblíbená. Ale lidé byli nadšení, že se stala premiérkou Velké Británie v době, která z dnešního pohledu působí jako doba temna. Když jsem byla studentkou, profesí, ve kterých mohly pracovat ženy, bylo málo. Na právech skoro žádné studentky nebyly. Nikdo nesnil o tom, že bude ředitelkou korporace - pokud ta společnost nevyráběla make-up! To byl svět, kam vkročila Margaret Thatcherová. To, že se dostala na samý vrchol, je mimořádné,“ vzdává herečka hold své postavě a také prozrazuje, jak se na roli připravovala po stránce hlasové. „Pracovala jsem na hlase. Byla to jedna z nejtěžších věcí, které jsem kdy dělala. Ošidné bylo to, že Thatcherová se učila, jak tvořit svůj hlas jinak, jak si udržet určitou dávku veřejného projevu a hlas prohloubit, obohatit ho, podpořit ho svým dechem. Tak jsem se musela naučit dva rozdílné hlasy – ten, s kterým začínala, jenž byl poněkud lehký a trochu jakoby škobrtá, a ten druhý, ve kterém zaznívá autorita. Spíš jsem poslouchala její projevy, než abych se na ni dívala v televizi. Poslechem získáte i držení těla, všechno.“ Na jediné osobní setkání s političkou herečka vzpomíná: „Margaret Thatcherovou jsem viděla jednou v roce 2001, když byla dcera Amy na univerzitě Northwestern University. Thatcherová byla na přednáškovém turné. Seděli jsme na balkoně na levných místech. Byla krásná a to bylo pořádné překvapení, protože my jsme si všichni v Americe mysleli, že je taková staromódní. My ale o našich ženách ve veřejných funkcích uvažujeme velmi snobsky. Její přednáška trvala hodinu a pak byla přesně půlhodina na dotazy. Mluvila hodinu a pak zodpovídala dotazy hodinu a půl. A jak plynul čas, tak ožívala ještě víc a víc se soustředila, mluvila v krásně formulovaných dlouhých větách.. Mimořádně se kontrolovala a byla úchvatná....Stále s řadou věcí v její politice nesouhlasím. Ale cítím, že své politice věřila a že vše pocházelo z upřímného přesvědčení a že nebyla povrchní političkou, která jenom mění kabát vhodný pro danou dobu. Držela se toho, čemu věřila, a řídit se tím je těžké."

Z pohledu režisérky

A jak k látce přistupovala režisérka Phyllida Lloyd? „Nikdy jsem se s Margaret Thatcherovou nesetkala, ačkoliv bych si to přála. A neměli jsme ani šanci promluvit s jejími dětmi, ale hodně jsme mluvili o tom, jak je to citlivé tento film o ní natočit. Chtěli jsme s její postavou zacházet důstojně a myslím, že hlavně Denis a Carol jsou ve filmu empatické postavy. Samozřejmě, že rodina bude skeptická. Nebyla jsem si ani jistá tím, jestli bude chtít Margaret Thatcherová ten film vidět. Když se dozvěděla o jednom z nejnovějších dramat o svém životě, řekla prý: „Ach, další program…“ Konzultantem snímku byl John Campbell, životopisec Margaret Thatcherové.“

...a ještě pár slov o kabelce

Tvůrci se snažili zachovat autenticitu i v nejmenších detailech. Do centra pozornosti se tak dostala i Thazcherové kabelka. Výtvarník filmu Simon Elliott vysvětluje: „Margaret měla vždycky kabelku a v průběhu času vidíme kabelky z různých etap. Udělali jsme určité rešerše a zjistili jsme, jaký parfém Margaret používala – značky Floris, nebyl nijak zvlášť příjemný, voněl po fialkách. A taky že byla závislá na čokoládě a pastilkách Strepsil, že v kabelce nosila kuličkové pero, inkoustové pero a modré fixy. Navštívili jsme nadaci Thatcher Foundation v Oxfordshire, kde jsou uschovány její bloky, v kterých měla výstřižky receptů z časopisů a citáty Churchilla. Pořídili jsme si kopie a vytvořili z nich naši vlastní verzi. Takovéhle detaily pomáhají hercům se ztvárněním role. A režisérka dodává: „Margaretina kabelka byla Pandořina skřínka. Jeden z jejích spolupracovníků říkal, že se velmi obával momentu, kdy se kabelka otevře, protože byli na jednání na nejvyšší úrovni o sjednocení Německa a on si říkal: ,Už to skoro máme, už se bude podepisovat…´ a najednou cvakla kabelka a z ní vyplula mapa Německa před Bismarckem, kterou si Thatcherová slepila izolepou dohromady a jednání se dostalo do nepředvídaných obrátek. Také vím, že v kabelce nosila recept na kuře, který jsme rozepsali a strčili ho Meryl do kabelky. Margaret měla velmi ráda poezii a uměla zpaměti recitovat dlouhé pasáže z děl anglických romantických básníků. Kabelku vlastně používala velmi kreativním způsobem.“

Podívejte se na ukázku k novému filmu Meryl Streep - Železná lady

Zdroj: Youtube