Hranolky

Domníváte se, že hranolky pocházejí z USA? Či si myslíte, že jejich anglický název »french fries« odkazuje na Francii coby místo jejich vzniku? Mýlíte se! Rodištěm hranolek je Belgie. Obyvatelé této země si v letních měsících smažili jako přílohu k jídlu malé rybičky, ale v zimě se museli spokojit s kousky osmažených brambor.

Hamburger

Rodištěm hamburgerů je město Hamburk, ale nikoliv to v Německu. Jde o obec Hamburk na severovýchodě USA. V roce 1885 přijeli na zdejší trh bratři Frank a Charles Menchesovi, kteří tu prodávali mleté maso. Nemělo ale tvar tehdy běžných kuliček, ale placek. Označovali je jako »hamburgery«. O celosvětovou proslulost »hambáčů« se pak postarali bratři McDonaldové a jejich fast foodová síť.

Chipsy

Pověst praví, že v roce 1853 si jeden zákazník v luxusní restauraci v New Yorku stěžoval, že dostal brambory nakrájené na příliš tlusté plátky. Škodolibý kuchař mu tedy brambory nakrouhal na tenoučké plátečky. Navzdory kuchařově mínění měly skvělou chuť a rázem byly specialitou restaurace. Nakonec se chipsy staly skvěle prodejným artiklem mnoha firem na celém světě...

Kečup

Červená příloha k hranolkům, na pizzu a podle kuchaře Jiřího Babici vlastně do jakéhokoliv jídla, pochází z Číny. Evropští námořníci se s kečupem poprvé setkali v roce 1690, ale tehdy se omáčka ještě vyráběla z ryb. Rajčata jsou základem kečupu až od 18. století.

Tatarská omáčka

Tatarská omáčka je francouzský výmysl. V roce 1759, když francouzský vévoda Richelieu u Ort Mahonu porazil britské vojsko, připravovali vojenští kuchaři speciální hostinu. Měla se na ní podávat studená omáčka ze smetany a vajec. Smetana však došla, a tak ji šéfkuchař z nouze nahradil olivovým olejem...

Pizza

Je několik teorií, kdy a kde pizza vznikla. Gurmáni dokonce veškeré články o historii pizzy označují jako mrhání časem. Přesto se o to pokusíme. Moučné placky se připravovaly už ve starém Egyptě, ale název pizza získaly na území dnešní Itálie až před čtrnácti sty lety. Tehdy zemi okupovaly západogermánské kmeny, jejichž členové používali slovo bizan (kousat). A odtud byl už kousek ke slovu pizza, které se v Itálii běžně používá od šestnáctého století. Tehdejší pizza byla velmi jednoduché jídlo, často připravované na sádle. Na placku se prostě poházely olivy a sýr – a bylo vymalováno. Od těch časů má pizza řadu variací a stále přibývají nové a nové...

Zmrzlinový kornout

Stejně jako pizza je jeho domovem Itálie. V roce 1903 si jeden zdejší podnikavec nechal patentovat kelímek na zmrzlinu vyrobený z jedné oplatky. Měl ale poněkud jiný tvar než dnešní kornouty – měl po stranách dvě ouška na držení. O rok později »připluly« kornouty do USA, konkrétně na světovou výstavu v St. Louis. A hned se staly hitem...

KAFE.cz zjistilo:

Produkty, které se nejí...

Lednice
První chladničku sestrojil roku 1856 Australan James Harrison. Pohánělo ji pětimetrové kolo.

Torpédo
Vynálezce Louis Brennan otestoval v roce 1874 podvodní torpédo se dvěma vrtulemi, které ovládal provázky. Za pár let už torpéda ničila lodě a zabíjela jejich posádky.

Černá skříňka
Opět australský vynález. V roce 1958 vymyslel černou skříňku David Warren z Melbourne. Dnes je černá skříňka v každém letadle.

KAFE.cz zjistilo:

A jeden český vynález

Kontaktní čočky
Nosíte je dnes a denně a možná ani netušíte, že jde o český vynález! Na svědomí je má profesor Otto Wichterle, který v 60. letech 20. století vyrobil polymer, který se stal základem pro měkké kontaktní čočky. A tento český vynálezce dal světu i silonové vlákno…