Diorův nástupce

Yves Saint Laurent se narodil se do bohaté rodiny ředitele pojišťovny a už v sedmnácti letech se stal pomocníkem Christiana Diora. Po jeho smrti v roce 1957 se stal jeho nástupcem a to ve věku pouhých 21 let. Následoval však povolávací rozkaz do francouzsko-alžírské války o nezávislost. Po dvaceti dnech bojů musel být hospitalizován v psychiatrickém sanatoriu, kde se podrobil léčbě, která sestávala dokonce i z elektrických šoků. V roce 1962 byl od Diora vyhozen z důvodu přetrvávajících psychických problémů. Dohromady se svým tehdejším milencem Pierrem Bergé založil vlastní značku YSL, kterou spravoval osobně až do roku 2002.

Úspěch YSL v letech šedesátých

Na úspěch nemusel čekat dlouho. Jeho práce u Christiana Diora mu dala mnoho zkušeností a jeho talent se naplno projevil hned od prvních módních přehlídek. Propagoval safari look, styl beatníků, ale legendární model přišel až v roce 1966. To předvedl dámský kalhotový kostým, zvaný Le Smoking (viz foto), který se stal ikonou let šedesátých a zvěčnil ho i známý fotograf Helmut Newton. Inspirací Yves Saint Laurentovi byly i modely z let třicátých, čtyřicátých a padesátých, které dokázal obratně přizpůsobit nové době. Mezi jeho múzy patřila například herečka Catherine Deneuve nebo modelka Laetitia Casta. YSL je jednou z mála značek, která každý rok pořádá přehlídky haute-couture.

Legendou už za svého života

Yves Saint Laurent se stal legendou už za svého života. Kromě okamžitého úspěchu v jeho počátcích byly jeho kreativní modely oceňovány po celou dobu fungování YSL. Yves Saint Laurent byl proto i právem prvním žijícím návrhářem, který byl oceněn Metropolitním uměleckým muzeem. Později přišly i čestné řády Francouzské republiky. Značka YSL je nyní ve vlastnictví koncernu Gucci Group a umělecky ji spravuje Stefano Pilati.

Líbí se vám neotřelá a provokativní originalita značky YSL?