Bez telefonu ani ránu!

Chodí s ním spát, jíst, sprchovat se. Zachvacuje ho panika, octnete-li se v místě, kde není signál. Dokonce jednou riskoval cestu z letiště, odkud jste jeli i s dětmi na společnou dovolenou, protože HO zapomněl doma. Myslíte si, že není normální? Není. Možná totiž trpí tzv. nomophobií (z anglického »no mobile phobia«), která se po světě šíři jako vcelku neškodný, nicméně život dosti znepříjemňující virus.

Umí HO vypnout?

Jestliže svůj mobil není schopný vypnout a vy víte, že to není extrémním pracovním vytížením nebo vnadnou vždy chápající kráskou, které dočasně naprosto podlehl, je velmi pravděpodobné, že patří ke stále se rozrůstající skupině nomophobiků. Zajímavý test, ve kterém zjistíte, jak jste na tom se závislostí na mobilu, naleznete např. na internetové adrese www.mcu.cz/news.php?extend.1182.17.

A co vaše děti?

Možná pamatujete hit 80. let minulého století, tzv. céčka. Kdo je ve škole neměl, byl naprosto »out«. Kdo vlastnil i áčka, béčka, déčka v pestrobarevném vydání, které bylo navíc obohaceno třpytkami, mohl si v třídním žebříčku oblíbenosti (alespoň) dočasně výrazně polepšit. Princip dětské soutěživosti se v tomto ohledu příliš nezměnil, jen finanční náročnost je nepopsatelně větší. Děti mají ke svým mobilům velmi osobní vztah, vyrůstají totiž v prostředí, kdy si na základě značky a kvality jejich mobilního miláčka, tvoří jejich kamarádi názor na ně samotné, a také jsou automaticky zařazeni do určité společenské i sociální skupiny.

Pozor, všeho s mírou!

O tom, že vynález mobilního telefonu v jistých aspektech zjednodušil a snad se dá říci i zkvalitnil náš život, není asi potřeba polemizovat. Problematická je stále diskutovanější otázka zdravotní nezávadnosti jeho častého používání. Že by i zde platilo ono známé a otřepané kratičké přísloví »Všeho s mírou«?

Kafe.cz zjistilo:

  • Nomophobie bývá označována za syndrom moderní doby se prý dá přirovnat snad jen k rozechvění z nadcházející svatby, nervozitě před nástupem do nového zaměstnaní nebo ke strachu před návštěvou zubaře.
  • Podle průzkumu Britské královské pošty jí jen v Británii trpí 13 milionů Angličanů.
  • Odborníci odhadují, že nomophobia může postihovat až 53 procent uživatelů mobilních telefonů, a to především muže. Podle průzkumu jí trpí 58 % mužů a 43 % žen.

Co na to ženy?

Markéta, 26 let

„Můj přítel byl nejen závislý na mobilu, ale i workoholik. Usínal s mobilem pod polštářem, nikdy ho nevypínal – ani při milování, měl ho stále u sebe – i v koupelně, na WC, u jídla a nesnášel, když ho musel na pár minut vypnout – třeba v bance. S počítačem to bylo obdobné. Tato technika, nezbytná pro dnešní dobu, byla pro něho víc než partnerka, víc než vztah.“

Jitka, 21 let

„Kvůli mobilu mi zkrachoval vztah. Přítel ho měl nejen neustále při sobě, nikdy ho nevypínal. Ani v kině, radši s ním vyběhl ven. A když ho začal brát i při sexu, tak jsem to nevydržela a rozešla se s ním. Ať si spí s tím svým mobilem!“

Jaký je váš vztah k mobilu? Znáte někoho s nomophobií? A nemá k ní sklony i váš partner?