1. Myčka představuje úsporu

Mytí nádobí je jednou z každodenních činností, které jsou bohužel nezbytné. V průměrné domácnosti se ale jedná o stovky litrů vody, z toho jde z 80 % o vodu ohřátou. Přestože nákup myčky není právě tou nejlevnější investicí, její pořízení se vyplatí. Pomůže vám totiž ušetřit. Proto se také myčky postupně stávají běžnou součástí kuchyňské výbavy. Před nákupem se vždy informujte o energetické třídě a o spotřebě vody.

Tip Kafe.cz
Zatímco při mytí nádobí v ruce spotřebujete asi 30 l vody, s úspornou myčkou je to o polovinu méně. Navíc vám ušetří 35 až 65 % elektřiny. Vybírejte ale vždy tu s energetickou třídou A.

2. Šetří i pákové baterie

Lépe hospodařit s teplou vodou umí pákové baterie, které eliminují nehospodárný postup při míchání studené a teplé vody na požadovanou teplotu v klasické dvouventilové baterii. Tam totiž při samotném míchání odtéká bez užitku větší množství vody. Výhodné jsou i perlátory u výtokových ramínek a baterií, které provzdušňují proud vody smíšením se vzduchem a snižují vytékající množství vody. Dobré jsou i úsporné sprchové hlavice, které mají trvale snížený průtok vody, nebo je průtok volitelný.

3. Závady řešte ihned

Protékající a kapající kohoutky se doporučuje odstranit co nejdříve, stejně jako vadnou splachovací nádržku na WC. Ušetříte tak nemalé peníze.

4. Voda nemusí téct stále

U čištění zubů nebo mytí nádobí, není nutné nechat vodu stále protékat. Nádobí umyjeme ve dřezu s mycí prostředkem a vodu si pustíme až při oplachování.

5. Záchod se dvěma tlačítky

Jedním spláchnutím nádržky na WC znehodnotíme deset litrů vody. Nádržka s dvěma tlačítky umožňující zvolit množství vody ke spláchnutí na pět nebo deset litrů, a tak umožní výraznou úsporu.

6. Vodu použijte i dvakrát

Naučte se hospodařit s vodou i takovým způsobem jako je využívání již použité vody například po umytí nádobí nebo podlahy. Můžete ji použít například na spláchnutí záchodu. Horkou vodou po vaření zase můžete zalít špinavé nádobí ve dřezu, které se takto odmastí ještě před prvním mytím. V teplé vodě v umyvadle po ručním mytí zase můžete ještě vymáchat hadry na podlahu, aby se voda využila.

7. Teplá voda není vždy potřeba

Při běžném mytí rukou často pustíme teplou vodu a záhy ji opět uzavíráme, aniž by potrubím vůbec přitekla. Teplo jsme sice odebrali, ale nevyužito skončilo v potrubí.

8. Raději sprcha než vana

Při rychlém sprchování se spotřebuje až o dvě třetiny méně vody než při koupeli ve vaně. Racionální volba tedy představuje spíše sprchový kout než vanu.

Kafe.cz zjistilo:
Od ledna 2009 se opět zdražuje voda. Zvýšení cen sice není nijak drastické, ale kraj od kraje se výrazně liší. Souvisí to s aktuální cenou vodného a stočného. Například ve Středočeském kraji se za metr krychlový vody platilo 62,13 Kč, Plzeňané měli vodu o poznání levnější, 40,67 korun za metr krychlový a Jihomoravané se vešli mezi ně s cenou kolem 57 korun za metr krychlový. Aktuální zdražení vody tedy závisí na kraji a aktuálně se bude pohybovat zhruba od 2 do 5 Kč za kubík.