Taková horká provoněná koupel, vana plná pěny a zasloužený relax pro namáhavém dni – to je paráda. Na luxus si člověk zvyká rád. Málokdo si ale uvědomí, jak horentní sumu za tento přepych každý rok v přepočtu platí. Kam se vám ty peníze kutálejí a proč je ručička vašeho vodoměru každý měsíc tak vychýlená na stranu? Čtěte dál a uvidíte!

Kolikrát je vana dražší?

Při jednom klasickém koupání spotřebuje dítě i dospělý podle velikosti vany kolem 100 až 150 litrů vody. Když si toto číslo vynásobíte počtem členů domácnosti a dnů v měsíci, je to už slušná vodní smršť. Při sprchování je toto číslo o polovinu menší – jedno nijak neošizené sprchování vezme asi 50 litrů vody. Pokud si navíc pořídíte úspornou sprchovací hadici, toto číslo se rázem sníží: na 20 litrů vody za jedno sprchování. A to už proti relaxaci ve vaně šetříte 80 % celkových nákladů.

Šetřete při splachování!

Tzv. úsporné »perlátory« nejsou žádnou horentní investicí, která by nabourala váš rodinný rozpočet, jsou zkrátka jen výdobytkem moderní doby. Cena regulátorů průtoku sprchy se pohybuje na trhu kolem 200 Kč, v podobné cenové relaci se pohybují i regulátory průtoku WC. Už vás někdy napadlo přemýšlet o tom, zda tolik vody, kolik vám vodárna »velkoryse« poskytuje na jedno spláchnutí toalety, skutečně potřebujete? Staré typy klozetů jsou k vašim financím velmi nepřátelské, čtyřčlenná rodina díky nim spotřebuje 30 až 60 litrů vody za den. Moderní toalety již disponují tzv. dvojím splachováním – na 6 nebo 3 litry (jiné modely mají dvojí splachování uzpůsobené na 7, 5 a 4 litry). Ovládací destičky dvojího splachování koupíte pod tisícovku. Regulátory průtoku WC ušetří na každé spláchnutí 30 % a stojí přes 200 Kč. To už se vyplatí.

Kapající kohoutky?

Stejně jako korunky dělají tisíce, i kapky dělají hektolitry. Například čištěním zubů se sklenicí vody ušetříte každý den třicetkrát více vody, nežli při čištění pod tekoucí vodou. Čtyřčlenná rodina jen při čištění zubů vyplýtvá více než 30 m3 vody ročně! Svoje udělají také odkapávající kohoutky. I když se to nezdá, měsíčně takto může odtéct až 180 litrů vody. Takže neleňte, a zamyslete se nad tím, kde ušetřit…

Tipy Kafe.cz

Aby náklady na energie a spotřebu vody byly co nejnižší, investujte do nejúspornějších energetických tříd A+ nebo A. Součástí každého spotřebiče je tzv. energetický štítek, který vám prozradí spotřebu energie za rok. Stejně tak dejte pozor na údaj o spotřebě vody – abyste neutráceli zbytečně, neměl by u pračky přesáhnout 50 l na prací cyklus.

Za vodu ušetříte také tehdy, pokud klasické kohoutkové baterie vyměníte za pákové. Ty totiž dokáží uspořit až 40 % na spotřebě vody. Díky této změně ušetříte několik korun denně.

Nenechte se ožebračit jen proto, že »musíte«. Pořiďte si toaletu s úsporným splachováním.