Alergie, astma, ekzém... Říká vám to něco?

Vězte, že i dítě může mít v souvislosti s tímto vaším zlozvykem mnoho zdravotních problémů. Různé druhy alergie, astma a atopický ekzém jsou některými z obtíží, které mohou vaše dítě postihnout již velmi záhy po narození. Příčiny dětských alergií ale samozřejmě není možno přisuzovat pouze kouření.

Statistiky jsou pobuřující

Podle statistik v současnosti trpí alergií nebo atopickým ekzémem každé páté dítě a s každým dalším narozeným dítětem se procento nemocných zvyšuje. Všechny vyjmenované obtíže přitom vůbec nelze považovat za »dětská« onemocnění, nýbrž jde o nemoci dospělých, které děti dědičně přejímají případně jde o nežádoucí vlivy zatíženého životního prostředí.

Včera a dnes

Onemocnění jako svrab, prašivina, exema infantum, atopická dermatitida, seborrhoický ekzém atp. známe již z historie, jejich výskyt byl ale kdysi podstatně řidší. Dnes jsou tyto nemoci často souhrnně pojmenovávány jako atopický ekzém. Prudký nárůst této nepříjemné a vleklé choroby jde souběžně se vzrůstajícím počtem alergických onemocnění vůbec. Pozorujeme dnes u dětí soustavné »pokašlávání«, »popotahování nosem« i různé kožní vyrážky v průběhu celého roku, protože k těmto onemocněním lze zařadit také astma a sennou rýmu. Jsou období, kdy se rodičům a lékařům podaří všechna zmíněná onemocnění potlačit, ale se stoprocentním výsledkem nenávratnosti si být jisti nemůžeme.

Jak alergie vznikají?

Alergii způsobují u dětí i dospělých antigeny nebo alergeny. Tyto antigeny a alergeny se člení do kategorií podle toho, jakým způsobem se s nimi člověk kontaktuje. Jsou jimi tedy látky, které vyvolávají alergické reakce například na pyl, srst zvířat, z pokrmů může jít o včelí med ořechy, vejce, různé druhy ovoce či zeleniny. Často také bílkoviny obsažené v kravském mléce mohou způsobit u dětí silné alergické reakce.

Stres ke také nežádoucí

Alergeny a antigeny jsou přítomny všude, tedy i v okolí vašeho dítěte a působí jak zevnitř tak zvenčí. Pokud je dítě vůči nim imunní, dokáže se jim poměrně spolehlivě ubránit. Pokud má však k alergii například již vrozené dispozice, alergeny a antigeny u něj vyvolají nežádoucí reakci. Mohou to být ovšem i duševní stavy (stres), které v těle, jež je namáháno, např. infekcí nebo prořezáváním zubů, vedou ke stejným tělesným projevům. Proto je přesné pojmenování a určení problémové látky dnes tak složitou záležitostí.

Město, vesnice nebo je to jedno?

Také dnešní uspěchaný životní styl a technizace malému dítěti neprospívají. Příčinou reakcí může být tak také přílišné zatížení jeho smyslů (hlučné ulice, supermarkety a nákupní centra). Výzkumy z 50. let prokázaly, že mnohem větší obtíže tohoto charakteru sužují městské děti, ale v dnešní době se procento onemocnění »městských« a »vesnických« dětí takřka vyrovnává.

Univerzální rada (ne)existuje?

Opatrné by měly být hlavně matky, které samy alergií trpí (nebo někdo z blízké rodiny), a pokusit se dítěti ve větší míře nenabízet potraviny, které jsou i pro matku samotnou problematické. Stejně tak (jak již bylo zmíněno) by budoucí matky neměly kouřit, protože tak podstatně snižují imunitu dítěte. Dobré je se jistě poradit i s lékařem o tom, jaká strava je pro posílení imunity nejvhodnější. O kůži dítěte je pak potřeba také pečovat s nejvyšší mírou opatrnosti a užívat pokud možno výrobky, které jsou garantovány jako hypoalergenní. Dítěti rozhodně na zdraví nepřispívá chaos a zmatek. Děti potřebují pravidelný režim a řád, který je nutno dodržovat jak v jídle tak i v denních aktivitách, které můžete rozvrhnout tak, že vyčleníte čas na hru, čas na koupel nebo čas na spánek.