Běžným nárokům zcela vyhovujícím a cenově dostupným materiálem pro čepele je kvalitní nerez ocel, která bez problému snáší vodu. Můžete se rozhodnout také pro nůž z uhlíkové oceli, jehož řez je ještě kvalitnější, avšak tento materiál je náročný na údržbu a nesnese dlouhodobější vystavení vlhku. Nezapomeňte na to, že součástí vašeho nákupu by měl být kromě nožů také stojan nebo nástěnný držák, do nějž je možno ukládat nože odděleně; pokud byste skladovali všechny nože pohromadě, ostří by se o sebe třela a čepele by se rychleji ztupily.

Myjte raději v ruce

Nemá příliš smysl vybírat nůž podle toho, zda ho lze mýt v myčce; jestliže chcete, aby vydržel co nejdéle, myjte nože raději v ruce, i pokud výrobce uvádí, že je mytí v myčce možné. Nůž se sice nepoškodí ihned, ale jeho životnost se díky působení agresivních mycích prostředků zkrátí.

Nůž musí padnout do ruky

V neposlední řadě se při výběru zaměřte na to, jak dobře vám nůž padne do ruky. Na trhu je široká řada všemožných typů nožů s nejrůznějšími rukojeťmi a není problém vybrat tu, která vám nejlépe »sedne« - usnadníte si manipulaci s nožem a minimalizujete tak riziko poranění. Pokud jste levák, volte některý z výrobků, určených přímo levákům.

Nože od podomních prodejců? Nebrat!

Nože rozhodně nekupujte na tržnicích nebo od podomních prodejců, kteří často nabízejí padělky renomovaných značek za velmi příznivé ceny, ovšem s pochybnou kvalitou. Existují sice univerzální nože, přesto si práci s různými druhy potravin výrazně usnadníte, pokud si pořídíte alespoň tři až čtyři základní typy; nůž, který by byl zcela vhodný na všechno, zkrátka nenajdete.

Jaký nůž na….

  • Maso – nejčastěji se v kuchyni pracuje se dvěma druhy nožů na maso – vykosťovacím a dranžírovacím. První typ má úzkou a dlouhou čepel a snadno s ním jde oddělit maso od kosti, druhý typ s masivní širokou čepelí pak slouží na očištění a snadné porcování a poradí si i s rozmrzajícím masem, které se obyčejným nožem krájí těžce. Pokud si často dopřáváte steaky, můžete si k těmto dvěma nožům pořídit ještě jeden speciální s pilkovým ostřím. S kostmi si zase hravě poradí sekáček na maso.
  • Zeleninu – na čištění a krájení můžeme použít buď univerzální nůž, a nebo ještě lépe nůž určený přímo pro zpracování těchto potravin. Má krátkou, často zahnutou čepel a většinou mívá i pilkové ostří. Díky praktické velikosti čepele se s nožem snadno manipuluje, dobře padne do ruky a měkké ovoce a zeleninu s ním nakrájíte, oloupete nebo vykrojíte snadněji než s velkým nožem.
  • Sýry – nože na sýry poznáte mezi těmi ostatními snadno podle neobvyklého tvaru – jejich čepel je vroubkovaná, zahnutá směrem nahoru a má několik velkých otvorů, díky kterým se sýr při krájení na nůž nelepí. Na konci je většinou zostřená a rozdvojená, takže tvoří jednoduchou vidličku, s níž lze ukrojené plátky pohodlně přenést na talíř.
  • Ostatní potraviny – existuje celá škála nožů, lišících se způsobem používání nebo typem potravin, pro které jsou určeny. V domácnosti oceníte také speciální nůž na dorty, chléb, ryby, roztírací nůž a mnoho dalších. Jestliže chcete být perfektně připraveni na práci s nejrůznějšími potravinami, můžete si pořídit profesionální sadu nožů. Pokud však mají být kvalitní, počítejte s několikatisícovou investicí.