Kamkoliv jdete, stále sledujte své věci.

I když to zní jako otřepaná fráze, právě nepozornost je hlavním viníkem vysokého počtu kapesních krádeží. Pokud nemusíte, nenoste s sebou velké finanční obnosy. Velmi nebezpečné je také mít peníze dohromady s doklady. Přijít o finance je sice nepříjemné, ale ztratit doklady je mnohem horší! To samé platí i pro mobilní telefon. Raději jej noste ve vnitřních kapsách oblečení a opatrní na něj buďte, i když telefonujete. Vězte, že zloděje neodradí ani krádež mobilního telefonu za bílého dne – třeba ve chvíli, kdy zrovna píšete SMSku.

Typické oběti? Uspěchaní a roztržití!

Kapsáři si většinou vytipují, jakou oběť si vybrat. Člověk, který se tváří sebevědomě je tolik neláká. Typickou obětí bývají lidé uspěchaní, roztržití, nepozorní nebo unavení, kteří vypadají, že se méně koncentrují a zloděj je snadno zaskočí.

Rizikové je metro i obchodní domy

Zlodějům nenahrává jen momentální rozpoložení oběti, ale především situace. Jsou mistry ve využití chaosu, zmatku, míst plných lidí spěchajících z jedné strany na druhou. Rájem kapsářů bývají proto přeplněné tramvaje, metro, ulice plné lidí, obchodní domy či restaurace. Zde již raději předem počítejte s možným útokem a nedejte zlodějům šanci.

Jak se bránit zlodějům? Kafe.cz radí:

  • Na místech s větší koncentrací lidí si držte kabelku pokud možno před sebou a u těla a nenechávejte peněženku a doklady nahoře.
  • Pánové by neměli nosit peníze a doklady v zadní kapse u kalhot, ale raději v náprsních – pokud možno uzavíratelných - kapsách v bundě.
  • Nenoste tašky a batohy na zádech, kam nevidíte. Vždy mějte své zavazadlo pod kontrolou.
  • Nenoste všechny peníze v peněžence. Využijte různé vnitřní kapsičky, které nabízí vaše kabelka.

Lákají i osamělá místa

Odborníci nazývají tato místa jako viktimogenní zóny, kde byste se za žádnou cenu neměli pohybovat sami. Hrozí vám nejen krádež veškerých cenností, které máte u sebe, ale i nepříjemný psychický zážitek z přepadení. Především se takovým místům vyhýbejte, máte-li již v sobě nějaký alkohol. Podnapilí lidé jsou častým terčem loupežných přepadení.

Okradli mě. Co teď?

Především jednejte rychle, nahlaste krádež na policii, a to i tehdy, máte-li pocit, že vaše doklady a peníze jsou již v nenávratnu. Zabráníte tomu, aby vaše doklady někdo zneužil. Pokud se stanete obětí krádeže v obchodním domě, nahlaste to ihned na informacích, nebo pracovníkovi bezpečnostní agentury. Přijdete-li o doklady, vězte, že na svých stránkách Policie ČR pravidelně zveřejňuje seznam neplatných dokladů. Zablokujte svůj účet v bance, změňte svůj podpisový vzor a hesla k internetovému bankovnictví. Ukradnou-li vám mobil, informujte telefonního operátora o nutnosti zablokovat vaši kartu, používáte-li paušál.

Bude vás zajímat:

Databáze ztracených či odcizených občanek a pasů najdete na: http://aplikace.mvcr.cz/doklady/index.html

Kafe.cz zjistilo:

  • V Praze tvoří kapesní krádeže až desetinu trestných činů a jejich objasněnost je velmi nízká – pohybuje se kolem dvou procent.
  • Nejčastějšími místy krádeží před Vánocemi jsou obchodní domy. Zloději nejvíce řádí ve frontách u pokladen, na schodištích, eskalátorech, anebo v plných restauracích.