Ve většině evropských zemí včetně České republiky jsou k dispozici vakcíny proti koronaviru od tří firem – Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. V posledních dnech se ovšem hodně mluví i o ruské vakcíně Sputnik V. Zájem o její využití v Česku vyjádřili prezident Miloš Zeman a komunisté. Ministr zdravotnictví Jan Blatný však chce, aby se v Česku očkovalo jen vakcínami schválenými k používání evropskou lékovou agenturou, mezi které ale Sputnik V nepatří. Přitom například Maďarsko využívá k očkování nejen ruský Sputnik V, ale také čínskou vakcínu Sinopharm. Na řadě je také Slovensko, které podle Seznam Zpráv tento měsíc na popud premiéra Matoviče kontroverzně dovezlo první dávky ruské vakcíny.

Sputnik V nechtějí ani samotní Rusové

Přestože byla dle BBC prokázána až 91,6% účinnost Sputniku V proti koronaviru a o vakcínu je mezinárodní zájem, nemá o ni zájem ani většina Rusů. Dle informací BBC je jen 30 procent Rusů ochotných nechat se očkovat vakcínou Sputnik V. „Lidé se bojí, spekuluje se o hodně komplikacích, které s očkováním souvisejí,“ řekla BBC jedna z obyvatelek Ruska, která byla v nedávné době kvůli koronaviru v nemocnici, a tak podle svého lékaře nemusí být v nejbližší době očkována.

„Možná později. Lidé říkají, že je to v pořádku, ale uvidíme. Jestli i nadále půjde všechno dobře, myslím, že se nechá očkovat více lidí,“ pokračovala ještě. „Rusové jsou velmi konzervativní. Nevěří svému vlastnímu státu a nevěří ničemu, co zde vznikne,“ řekl další z obyvatel Ruska. Váhání může v lidech vzbuzovat také fakt, že ani sám prezident Ruska Vladimir Putin nebyl očkován.

Itálie bude ruskou vakcínu vyrábět

Navzdory tomu, že předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky Christa Wirthhumer-Hoche „urgentně nabádá členské státy EU, aby vakcínu z nouzových důvodů neschvalovaly”, Sputnik V si cestu do Evropy přece jen dláždí. Itálie se totiž podle Seznam Zpráv dohodla s Ruskem, že bude jejich vakcínu rovněž vyrábět. K její distribuci ovšem dojde až ve chvíli, kdy ji schválí právě Evropská agentura pro léčivé přípravky.

Ruská vakcína by se měla vyrábět ve dvou závodech v Itálii. Farmaceutická společnost Adienne Pharma & Biotech uvedla, že je schopna od letošního července do ledna 2022 dodat deset milionů dávek vakcíny.