Míváte v tomto období častěji virózy, různá nachlazení, rýmu, kašel nebo přímo trpíte na časté chřipky? Máte často pocit, který se dá nazvat »nic se mi nechce«? Pak je tady pro vás tip, který vám pomůže získat zpět vitalitu a vnese do vašeho života nejen dobrý pocit z řádného očištění tělesné »slupky«, ale také pomůže přečkat zimu bez častých viróz.

Kouřové potěšení

O čem je řeč? Samozřejmě o sauně – geniálním objevu severských Finů, kteří si tento »horký koníček« přivlastnili již v 11. století od kmenů střední Asie. Všeobecně známé a populární jsou sauny »suchá« a »parní«. Ovšem v dávných dobách seveřané užívali saunu tzv. »kouřovou«. Uvnitř je celá černá od sazí, protože při jejím vyhřívání se kouř valí z kamen do místnosti. Jakmile je velká zásoba kamenů v kamnech zahřátá, přestane se topit, sauna se umyje od sazí a může se začít saunovat. Ačkoli saze špiní, jsou sterilní. Dnes se s takovou saunou můžete stále setkat, i když relativně vzácně.

Kafe.cz radí

Je libo sucho, páru nebo infra? A jaké sauny jsou tedy u nás nejčastěji k mání?

Tzv. »parní« sauna, kde teplota je jen o několik stupňů Celsia vyšší než je teplota těla, ale vlhkost je skoro stoprocentní. V této sauně se velmi dobře prokrví podkoží, ale tělo se neprohřeje. Parní sauna je velmi často přítomna v různých wellness zařízeních či v dobře vybavených veřejných bazénech.
Obvyklejším a dá se říci tradičnějším druhem sauny bývá suchá sauna, kde se teplota pohybuje okolo 90 °C. Také kamna v tomto druhu sauny jsou různá – elektrická či kamna s možností přilévat na kameny vodu s kapkou éterického oleje. V tom prvním případě je však dolévání vody přísně zakázáno – hrozí úraz elektrickým proudem. Tento typ sauny existuje často i samostatně. Její součástí je téměř vždy bazének se studenou vodou případně možnost vstupu ven a to i v zimních měsících.
Novější záležitostí je »infrasauna«. V infračervené (dřevěné) prohřívací kabině jsou umístěny speciální zářiče. Kabina bývá většinou prostorově menší než sauna finská, vyznačuje se nízkou spotřebou elektrické energie a rychlým vyhřátím, a to za 5 - 10 minut. Teplota se zde pohybuje od 40 – 60 stupňů Celsia. Pocení je intenzivnější, neboť infračervené záření proniká hluboko do tkání. Z toho důvodu není třeba opakovat cyklus prohřátí a zchlazení jako v sauně finské. Infrasauny jsou vhodné především pro sportovce, mohou je však využívat i všichni, kterým může pomáhat při chřipce a nachlazení, celulitidě, odbourávání kalorií a tedy snižování tělesné hmotnosti, revmatických potížích a řadě dalších zdravotních problémů.

Já se stydím!

Mnozí lidé nemají saunu v oblibě z osobních důvodů – do sauny se nedoporučuje vstupovat v plavkách, protože se materiál vlivem horka ničí a vůbec je vhodnější nechat tělo v sauně »potit« bez jakýchkoli svršků. Stud nedovoluje proto některým lidem navštěvovat saunu – mají například dojem, že je odhalování příliš vyzývavé. Vždy je samozřejmě možné se zahalit a ve společné sauně je ručník či prostěradlo běžnou záležitostí.

Sex v sauně? To těžko!

A jak je to se sexem v sauně? Mnoho párů si objednává saunu soukromou, ale o sexu nemůže být řeč - jednak proto, že sauna je považována za posvátné místo, takže je podobné chování považováno za nevhodné, ale také proto, že díky vysokým teplotám je každá sexuální aktivita marná. Tělo má mnohem více starostí s prokrvováním a chlazením podkoží, než aby si mohlo dovolit napumpovat krev do pohlavních orgánů.

Odvrácená strana

Obecně vzato je sauna prospěšná pro všechny věkové kategorie, ale nikoliv pro ty, kdo mají závažnější problémy se srdcem či krevním tlakem, případně trpí epilepsií. Právě těmto rizikovým skupinám není saunování doporučováno, případně jen na kratší dobu, v saunách s nižšími teplotami a vždy po konzultaci s lékařem.

Názory a zkušenosti

Karel (42)
Začal jsem chodit do sauny před třemi lety a naprosto si nemohu stěžovat. Chodím sám nebo s dětmi, manželka jde se mnou jen občas. Všem nám to ale pomohlo hlavně od zimních chřipek a nachlazení. Co ale moc nemusím je parní varianta.
Zorka (31)
Do klasické finské sauny beru i svou půlroční dcerku. Samozřejmě jen na chvilinku, třeba minutu – dvě, ale lékařka nám to nezakázala a naopak doporučila. Chodím výhradně do sauny jen pro ženy. Do společné bych nešla.
Jana (53)
Zkoušela jsem to několikrát, protože manžel je saunový nadšenec. Bohužel to ale není nic pro mně, protože vždycky zrudnu jak rak a nemůžu dýchat. Jednou jsem málem omdlela a od té doby se bojím.
Libuše (69)
Někdo by si řekl, že takhle staré baby jako já přece do sauny už nechodí, ale já se saunuji od mládí a jsem mnohem víc fit. Možná víc, než leckteré mé vrstevnice, takže i když jsem u nás v sauně považována za místní inventář, nic si z toho nedělám.
Miroslav (33)
Já tam chodím pravidelně, protože potřebuji po celém náročném pracovním dni »nemyslet« a to jde v sauně báječně. Mám rád hodně vysoké teploty – na nad sto stupňů. Dám si to třikrát po patnácti nebo dvaceti minutách a jsem v pohodě.