Tatínci na mateřské

Je skvělé, když se ve vztahu dokáží partneři svobodně dohodnout, který z nich zůstane doma s potomkem. Často jsou směrodatné příjmy rodičů a také druh práce, kterou vykonávají. Ten, kdo vydělává více, se situuje do role živitele nebo živitelky, ten s nižším platem si vezme na starost nelehký úkol s neomezenou pracovní dobou – péči o domácnost a dítě. Otázkou zůstává, zda muž na dovolené nebude pociťovat jakousi reakci ze strany svých mužských kolegů. Je naše společnost už připravena na to bez postranních myšlenek přijmout muže na mateřské? Možná bude ještě chvilku trvat, než se rovnoprávnost v tomto konkrétním směru dostane do povědomí všech. Je ovšem správné, že je možnost volby.

Názory mužů

Grafik Karel (35)

„Moje práce je taková, že spoustu věcí můžu dělat z domova. Moje žena by přišla o hodně zajímavé zaměstnání, které jí neumožňuje být doma jako si to mohu dovolit já. Proto jsme se tak dohodli. Já jsem si ale pracovní úvazek zkrátil, abych měl na naši dceru Aničku dost času. Přesto nejsem tak úplně od práce odtržený.“

Manažer Michal (37)

„U nás bylo hned jasné, že na mateřskou musí manželka. Vydělávám podstatně více než ona a určitě bych se nemohl vrátit na stejnou pozici, jako mám nyní. Manželce to nevadí. Osobně proti mužům na mateřské nic nemám, ale zastávám názor, že muž je živitelem rodiny a u nás to tak funguje.“

Novinář Jarda (33)

„Když jsme se s manželkou Zuzanou domlouvali, jak to bude s mateřskou, zvítězil asi zdravý rozum. Moje práce nevyžaduje, abych musel nutně sedět někde v kanceláři, psát můžu prakticky kdykoliv, jsem na volné noze. A jsem celkem rád, že si odpočinu a užiji si s malým. Je to pro chlapy celkem dobrá škola. Uvědomil jsem si, že domácí práce a běhání kolem mimina vůbec není taková sranda, jak si mnozí myslí.“

Jak je to ale s mateřskou?

Současná právní úprava neumožňuje výplatu PPM (peněžitá pomoc v mateřství) muži, pokud není tento muž z nějakého vážného důvodu osamělý a pečuje o dítě na základě rozhodnutí příslušného orgánu, nebo o dítě, jehož matka zemřela, nebo pokud se neposkytuje PPM manželce z důvodu, že dle lékařského posudku sama nemůže nebo nesmí o dítě pečovat. V případě, že od 1. 1. 2009 nabude účinnosti zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, bude možné nejdříve od 7. týdne po porodu dítěte na základě dohody mezi otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, a matkou dítěte, převést výplatu PPM na muže. V tomto případě se bude sledovat, zda muž splňuje podmínky pro výplatu PPM z jeho nemocenského pojištění, a výplata bude rovněž počítána z jeho nemocenského pojištění. Na to si ale ještě musíme počkat.

Několik věcí najednou – problém?

Další častou »pravdou« je konstatování, že muži neumí koordinovat práci a nezvládají třeba telefonovat a k tomu ještě vyměňovat dítěti plenky. Zde existuje výhoda pro muže na mateřské, ti se brzy dostávají do výborné formy co se organizace práce týče. Plačící dítko jim ještě občas k tomu vytvoří trochu napjatější atmosféru a takový tatínek by potom při eventuelních závodech v krmení nebo oblékání do dupaček trumfnul kdejakou ženu, která ještě miminko nemá. Muži na mateřské dovolené také nejsou hnáni do izolace mateřským pudem, snaží se neztratit kontakt s profesí a vymiňují si čas pro sebe.

Vychovávat dítě by měla matka? Prý...

Psychologové potvrzují, že důležitá pro správný duševní vývoj miminka je blízká osoba, přičemž nespecifikují, zda je nutné, aby jí byla matka dítěte. Stejně dobře tudíž vychovává otec nebo třeba babička. Takže tenhle mýtus byl jasně uměle vytvořen a v dnešní době už neplatí. Faktem zůstává, že drtivá většina maminek si tuto funkci pochopitelně ujít nenechá.

Otec je živitel rodiny? Prý...

To souvisí s předešlým mýtem. Prvorepublikový model už nějakou dobu neplatí, a proto záleží pouze na dohodě mezi rodiči. V dnešní ekonomicky vypjaté době nelze podceňovat příjmy každého z rodičů a pokud má vyšší plat matka a s otcem se dohodnou, ať je pak živitelkou ona.

Co si myslíte o tatíncích na mateřské?