Citlivé zuby? Nejsou nemoc!

Pokud vaše zuby začnou být citlivé, nelekejte se. Nejde o nemoc, ani o důsledek stárnutí. Ve většině případů nás trápí kvůli opotřebení zubní skloviny nebo ústupu dásní. V oblasti krčku se pak obnažuje vnitřní vrstva zubu – tedy zubovina, dentin. Ta obsahuje velké množství mikroskopických trubiček, které vedou do zubní dřeně, v níž jsou uložena nervová vlákna. Chlad, teplo, kyselé nebo sladké jídlo mohou změnit strukturu výplně uvnitř trubiček, což dráždí nervová vlákna. My pak kdykoliv dojde ke změně teploty pociťujeme nepříjemné pocity nebo bolest.

Měkký kartáček je základ

Všechny zuby potřebují neustálou péči, ale o citlivých zubech to platí dvojnásob. Samozřejmostí je čištění zubů nejméně dvakrát denně, velmi důležitá je také volba kartáčku a pasty – v reklamách jich na vás číhá spousta. Kartáček by měl být co nejkvalitnější, velmi měkký a neměli bychom zapomínat ani na jeho pravidelnou výměnu. A to nejen po určitém čase, ale i po každé nemoci. Bakterie nebo viry mohou ulpívat na kartáčku a pak infekci dále přenášet.

Čistěte důkladně, ale opatrně!

Nejen kartáček, ale i správné čistění je víc než důležité! Zuby je potřeba vyčistit důkladně, ale opatrně – nedřít zuby ani dásně. Správné čištění nesměřuje vodorovně, ale kartáček by měl stírat plak u horních zubů shora dolů a u dolních zdola právě naopak. Samozřejmostí by mělo být také použití mezizubních kartáčků či nitě, citlivým zubům totiž nijak nevadí. V obchodech navíc najdeme i celou řadu nití určených přímo na citlivé zuby.

Lékař vás »nalakuje«

Nesprávné čistění zubů, jejich přílišné namáhání a kyselá strava – to jsou hlavní příčiny citlivosti zubů. V případech, kdy nedochází ke zlepšení ani změnou péče, nezapomeňte vyhledat lékaře. Ten totiž může aplikovat ochranný lak, který uzavře dentinové tubuly – tedy právě ony mikroskopické trubičky vedoucí do zubní dřeně. Očekávaný výsledek se pak dostaví okamžitě.

Tipy Kafe.cz