Opálení je stále v kurzu

Léto je pryč a pomalu se blížíme k podzimu a zimě, kdy se z nás opět stanou Sněhurky. Když se člověk rozhlédne kolem sebe, vidí na podzim a v zimě nejčastěji sněhobílé tváře. S výjimkou těch, kteří se zrovna vrátili z dovolené v Karibiku nebo z Afriky, jsou na tom všichni dost podobně. Právě během podzimu a po zimě mnoho lidí využívá nabídky solárií, aby svou barvu buďto udržovali nebo znovu oživili a trochu se opálili.

Informací není nikdy dost

Pokud se rozhodnete vyrazit do solária, je tu pár věcí, které byste určitě měla vědět. Solária jsou různého typu výkonnosti. Pro začátečníky se hodí slabší lampy, silnější pro ty, kteří už základ mají a svou barvu už jen »dokrmují«.

Na co si dát pozor

Kvalitu solária si předem jen těžko ověříte. Samozřejmě můžete dát na doporučení přítelkyně a její zkušenosti. Pokud však jdete naslepo, všímejte si: jestli je v soláriu čisto, personál vám poskytne dostatek informací, zeptá se na váš fototyp případně ho určí sám, odkáže vás na provozní řád, kdy vám doporučí další opalování.

Obsluha by rozhodně neměla zapomenout vám doporučit vhodný krém, půjčit brýle na ochranu očí, ukázat, jak se přístroje ovládají, kdy byly trubice naposledy měněny, ukázat hygienické otření lehátka a podobně. Čím více informací o bezpečnosti a úrovni budete vědět, tím lépe pro vás. Pokud se setkáte s vlažným přístupem a větou »patnáct minut obden«, asi nebude všechno v pořádku.

Sedmero pravidel pro opalování v soláriu

1. Expozice UV záření, ať umělému, nebo slunečnímu, způsobuje různé stupně poškození kůže a očí.
2. Expozice UV záření urychluje stárnutí kůže a podílí se a vzniku kožních nádorů.
3. Někteří lidé nejsou schopni se dobře opálit jen z toho důvodu, že mají světlou kůži s malým množstvím pigmentu. Měli byste být velmi opatrní, zejména pokud máte i na slunci problémy s opálením nebo pokud máte velmi světlou kůži se sklonem k tvorbě pih.
4. Solárium se nedoporučuje vůbec lidem po operaci jakéhokoliv kožního nádoru, nebo pokud trpí tzv. kožní sluneční alergií.
5. Dalším rizikem může být používání některých léků nebo aplikace kosmetiky, která činí kůži citlivější k UV záření.
6. Pokud máte sebemenší pochybnosti ohledně některého z bodů, konzultujte u svého lékaře, než půjdete do solária.
7. Vždy musíte mít ochranné brýle, jinak by mohlo dojít k vážnému poškození zraku.

Věděli jste, že...

Existuje samoopalovací nástřik, který se vymyká všem výše popsaným bodům? Ideální je pro příležitosti jako svatby, módní přehlídky, taneční, večírky nebo jen pro dobrý pocit z atraktivního opálení. Intenzita jednoho nástřiku odpovídá přibližně osmi návštěvám solária. Dále je vhodný pro ty, kteří mají problémy s opalováním na slunci nebo v soláriu, nechtějí nebo nemohou vystavovat pokožku UV záření, těhotné ženy a podobně.

V čem to vězí?

Princip je založen na rovnoměrném nanesení samoopalovací emulze vyškolenou obsluhou. Aplikace trvá cca 10 minut. Při aplikaci samoopalovací emulze na pokožku dochází k reakci s aminokyselinami horní vrstvy pokožky, což způsobuje její zhnědnutí, nedochází k aktivaci melaninu. Tento princip je tak naprosto odlišný od opalování na slunci nebo v soláriu, kde jsou využívány účinky UV záření. DHA neproniká kůží do těla, nejsou známy žádné toxikologické účinky, proto se jednoznačně jedná o nejzdravější formu opalování.

Tipy Kafe.cz

Solární nástřiky nejsou prováděny běžně, najdete je pouze na několika místech v republice. Za minutu této speciální »sprchy« pak zaplatíte zhruba 15 až 20 Kč.