Díky nim nám nezvlhnou výrobky, které by se vlhkostí znehodnotily či úplně zničily. Fungují jako rýže v malých papírových či plastových sáčcích, s jedním rozdílem, že kuličky nelze po uvaření konzumovat. Z čeho vlastně jsou?

Zdraví škodlivé?

Malé kuličky, povětšinou rozsypané v krabici od bot, kterou jsme si právě odnesli z obchodu, jsou formou oxidu křemičitého vyrobenou synteticky z křemičitanu sodného a slouží k absorbování vlhkosti. Ač na obalu stojí, že je nemáme jíst, toxické nejsou a žádnou zdravotní újmu nám nezpůsobí. Ale stejně je nejezte.

Jak jinak se dají tyto kuličky využít než jako podestýlka v odpadkovém koši? Ano, je to také jedna z mnoha možností, abychom i na místě plném odpadků pohltili veškerou vlhkost z posmrkaných kapesníčků. A teď vám prozradíme i ty další.

Mějte suché potraviny

Protože dokáže snížit vlhkost až o 40 %, lze jej použít k udržení suchosti potravin, jako jsou luštěniny, cereálie nebo dokonce čaj Malý sáček přilepte na víko dózy a...čekat nemusíte na nic, už to funguje. Silikagel můžete rovněž použít i u granulí pro vašeho mazlíčka, které mají častou tendenci navlhnout.

Vlhkost a zahradničení

S vlhkostí bojují také zahrádkáři, kterým často plesniví semínka plodů. Sáčky se silikagelem využijte stejným způsobem jako u potravin a těšte se na rozkvetlou zahradu, kde už vlhkost určujete vy sami.

Technologie

Fajnšmekři nalézají silikagel přibalený k nově zakoupené technologii, protože i ta, především telefony a objektivy fotoaparátů mají tendenci jen tak zvlhnout. Neváhejte a pytlíčky znovu použijte, ušetříte si nervy a lem trička nebude od otírání čočky objektivu už nikdy promočený. A pokud jste v záchodě utopili telefon (a není chytrý a voděodolný) a poslední dávku rýže jste zkonzumovali už před týdnem, vhoďte ho do dózy/pytlíku s velkým množstvím sáčků se silikagelem. Ty pak často obměňujte, dokud nebudou suché a váš telefon také.

Reznutí nástrojů

Kvůli vlhkosti nám reznou nástroje. Než si každý rok kupovat nový šroubovák nebo pilku na dřevo, udržujte je v obklopení malých bílých sáčků s kuličkami.

Žloutnutí šperků

Vlhkost způsobuje žloutnutí předmětů náchylných k oxidaci, což je zejména stříbro. Chraňte své šperky (nebo stříbrné příbory, jste-li z vyšší vrstvy) pomocí silikagelu, žluté stříbro totiž není atraktivní. Když už, přejděte na zlato.

Zatuchlina

A nakonec vám poradíme, jak oblečení uložené k zimnímu spánku nebude po vytažení páchnout jako dům vaší prababičky, kterou jste za celý život navštívili dvakrát, protože její dům páchne zatuchlostí. Nemá tam totiž žádný silikagel, který nevábný odér absorbuje a už nevypustí.