Co je ozon?

Ozon je plyn, jehož molekuly se skládají ze tří atomů kyslíku. Na jedné straně je pro nás velice důležitý, ale může nám také pěkně škodit. Přítomnost ozonu v přízemní vrstvě atmosféry je známa víc než 150 let, do popředí zájmu odborníků se však výrazněji dostává až v posledních desetiletích.

»Dobrý i zlý« ozon

Pokud tvoří obal naší planety v mnohakilometrových vzdálenostech od zemského povrchu, je pro naši existenci velice důležitý. Zadržuje totiž ultrafialové záření (UV-B), které k nám dopadá ze Slunce. UV-B je pro náš organismus nebezpečné, protože v našem těle dokáže rozložit různé organické látky. Může proto způsobit i rakovinu. Proto nám prokazuje ozonový obal planety obrovskou službu a také proto budí široký zájem veřejnosti problematika ozonových děr.

Produkt lidské činnosti

Ozon se tedy neobjevuje pouze ve vysokých výškách stratosféry. Přízemní ozon patří v současné době mezi nejvýznamnější škodlivé znečišťující látky ovzduší. V malé míře tvoří složku fotochemického smogu, který se objevuje v atmosféře čili v ovzduší kolem nás. Fotochemický smog zahrnuje různé nečistoty, které se ve vzduchu samy od sebe neobjevují, ale vznikají jako produkty lidské činnosti. A právě v této podobě nám škodí. Ozon se také využívá k dezinfikování, jako dražší metoda (oproti chloru) čištění vody i třeba v zemědělství při ochraně proti plísním a kvasinkám. Je tedy na druhé straně užitečným pomocníkem v průmyslové sféře.

Pozor v letních dnech

Díky výfukovým plynům, které odcházejí z dopravních prostředků a různým průmyslovým aktivitám, se kolem nás vytvářejí ve vzduchu zplodiny včetně ozonu. Nejvyšší hladiny obsahu ozonu zaznamenávají měřiče kvality ovzduší v letních teplých dnech v brzkých odpoledních hodinách. Čím více teplých dní po sobě nastane, tím obsah ozonu v ovzduší narůstá. Nestíhá se totiž tak rychle rozkládat jako za chladnějšího období.

Sledujte předpovědi

Právě proto se v létě dozvídáte při předpovědi počasí nejen kolik bude stupňů a jaké bude počasí, ale také stupeň bio zátěže. Když je ve vzduchu ozonu a celkově smogu více, neměly by se děti venku (zejména v době nejvyššího výskytu zátěže) moc pohybovat. Stejně tak by měli pobyt venku omezit staří lidé a ti, kteří mají oslabenou imunitu nebo jsou nemocní. Pro všechny zmíněné skupiny je nejvhodnější pohybovat se venku v ranních a dopoledních hodinách, kdy je zatížení během dne nejnižší. Doporučuje se, aby se děti za slunečných dní venku příliš nenamáhaly – zejména kolem poledne. Také by přes poledne a brzké odpoledne měly pobývat spíše v místnostech než venku.

Co může ozonová zátěž přivodit?

Mezi potíže, které bývají připisovány ozonovému zatížení, patří například bolesti hlavy, únava, pálení očí, dráždění ke kašli, zvýšení plicních a astmatických obtíží, srdeční obtíže (zejména u starších osob), nevolnost aj. Záleží především na tom, nakolik je organismus vystavující se zatížení oslaben.

Tip Kafe. cz:

A co si myslíte o ochraně před ozonem vy?