Přestože termín i problematiku známe a popsaly se o ní již stohy papíru, jak u nás tak i ve světě se situace nijak dramaticky nemění a stále platí, že poměr žen a mužů v top managementu nebo politice není rovný. I když výchozí podmínky pro postup na vyšší pracovní pozice jsou pro pracovníky stejné, v konečném důsledku jsou rozdílné pro ženy a muže.

Paní Kateřina

Měla zajímavou práci ve které se jí dařilo a začala se proto zajímat o možnost postupu na vyšší pozici, která se zrovna uvolnila. Vedoucí jí ale řekl, že by musela mít vysokou školu nebo alespoň ji studovat. Když se paní Ketřina na vysokou školu zaměřenou přímo na obor dostala, šéf byl velmi rozzloben, že s ním rozhodnutí o pokus o studium nekonzultovala. Kateřina se snažila přesvědčit svého šéfa, že škola jí nezabere takřka žádný čas z pracovní doby, neboť zvolila formu kombinovaného studia. Šéf o tom nechtěl ani slyšet. Později prohlásil, že na danou pozici vůbec nezamýšlí dát ženu nýbrž muže a proto byla její snaha zbytečná. Bál se, že by se další ženy v jeho oddělení mohly začít zajímat o studium, což nemohl potřebovat. Dal jí ultimátum – buď škola nebo práce. Jak byste se rozhodla vy?

Skleněný útes

Pojem Skleněný útes vzniklý ve spojitosti se skleněným stropem lze definovat jako »využívání žen v top managementu v momentech, kdy je daná firma v krizi a je třeba ji z ní efektivně vyvést«. Žena je v tomto případě výhodnou alternativou, jakousi poslední volbou - když neuspěje, tj. nedovede firmu v krátkodobém horizontu k růstu, odchází a firma navždy přichází o její talent. Jde o citlivou záležitost, o které se moc nemluví. Takovéto povyšování žen totiž překrývá realitu a v důsledku vytváří negativní dojem o výkonu žen na vysokých postech. Kolečko se točí, hladina uzavírá.

Čísla

Zpráva Evropské komise vydaná k 8. 3. 2008 uvádí, že i přes pokrok, ke kterému došlo v nedávné době, jsou evropské ženy stále vyloučeny z vrcholných pozic v politické i obchodní sféře. Podíl zastoupení žen v parlamentech po celé EU činí 24 % (před deseti lety to bylo 16 %) a podobný podíl žen zastává ministerský úřad.V soukromém odvětví tvoří muži 9 z 10 členů představenstev největších společností a dvě třetiny členů vedení. Pokud jde o ministerské úřady ve vnitrostátních vládách, muži početně převyšují ženy průměrně v poměru tři ku jedné (24 % žen, 76 % mužů).

Španělsko jde příkladem

Staronový španělský premiér José Zapatero po svém zvolení letos v březnu oznámil složení nové vlády, v níž je poprvé více žen než mužů. Španělsko má také ženu poprvé v čele ministerstva obrany. V kabinetu je devět žen a osm mužů. Zapatero tak začal naplňovat jeden z hlavních bodů své předvolební kampaně, a to podporu rovnosti mezi muži a ženami.