Už vloni v březnu šilo celé Česko roušky, na začátku pandemie to byl totiž jediný dostupný druh ochrany. Babičky i maminky sedly ke strojům a vyráběly všem příbuzným ochranu ze starých prostěradel a triček.

Dnes už je naštěstí roušek dostatek a lidem už připadají jako běžná součást života. Zakrytá ústa sice pomáhají zmírnit šíření pandemie, neochrání však dostatečně před nákazou koronavirem.

Na rozdíl od roušky respirátor má funkce obě, ochrání jak samotného nositele a zabraňuje šíření viru, proto vláda uvažuje o povinném nošení respirátorů například v MHD či obchodech.

"Zjišťujeme, v jakém stavu připravenosti je Německo a Rakousko. Aby to bylo pro občany uchopitelné a to neznamenalo nějakou finanční zátěž. Šály a roušky ze záclonoviny opravdu nefungují," uvedl dle Deníku ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Rakousko a Německo aktuálně zavádí povinné chirurgické roušky nebo respirátory třídy FFP2 v obchodech a v prostředcích hromadné dopravy kvůli obavě z nových mutací koronaviru.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka je ve státních rezervách asi 16 milionů respirátorů. Ministerstvo průmyslu a obchodu začalo od středy analyzovat výrobní kapacity v ČR pro případ, že by se zvažovalo jejich nařízení. Jaroslav Flegr ovšem zdůrazňuje, že respirátory nás nespasí, pokud se nebudou správně používat.

Jaroslav Flegr pravidelně na svém Facebooku komentuje dění kolem pandemie a ani povinné nošení roušek mu neuniklo. Podle biologa je to dobrá cesta, je ale potřeba respirátor nosit správně.

"Musí ho mít ovšem nasazený správně, tedy nikoli na blbečka pod nosem, nebo dokonce na Klause, pod bradou!" opřel se Flegr do exprezidenta, který je známý odpůrce roušek.

Flegr také zdůrazňuje, že je potřeba zvolit správný typ ochranné pomůcky. "Respirátory bez filtru na výdechovém ventilu vůbec nechrání lidi v okolí a jejich používání například ve veřejné dopravě by nemělo být podporováno," varuje biolog. Při správném použití prý lze dokonce používat respirátor opakovaně!

Jaroslav Flegr vyzdvihuje výhodu respirátorů nad rouškami, lépe totiž těsní a nepřiléhají k ústům. "Díky tomu si je člověk neposlintá, jejich nošení je tak pohodlnější a můžeme je také snáze nosit opakovaně. Stačí jich mít několik a po použití je nechat 5–7 dnů odležet, aby nachytané viry přestaly být infekční," radí biolog, jak správně ochranu používat.

S povinnými respirátory na některých místech by podle serveru TN.cz měla počítat do budoucna i nová verze systému PES. Ta by měla nařizovat jejich nošení především na stadionech či v hledištích divadel. Bez respirátoru se nejspíš časem na společenskou akci jen tak nepodíváme.

Jak se pandemická situace bude vyvíjet je zatím skutečně ve hvězdách. Zatím ale není příliš důvod k jásání, pár týdnů si na případné rozvolnění doma nejspíš ještě počkáme.