Každá žena je jiná. Některá touží po přítomnosti partnera u porodu, jiná se z té představy osype. Někomu zase vyhovuje uklidňující přítomnost maminky, sestry, nebo třeba kamarádky. Existují i rodičky, které by svůj porod nejraději promítaly v celostátní televizi. Proto je počet nepřímých účastníků porodu ve většině porodnic limitován číslem dvě. Kdo vás bude a může držet za ruku?

Tatínek dítěte

Doprovod partnera rodičky bývá nejobvyklejší a má celou řadu pozitiv. Není určitě od věci, když »autor díla« vidí jeho zrození. Soudržnost rodiny tak účast tatínka na porodním sále nesporně posílí. Pro maminku je ve většině případů partner tou největší oporou. Právě tatínci pořizují obrazovou dokumentaci zrození malého zlatíčka a dmou se hrdostí, když si poprvé smí miminko pochovat. Odborníci tvrdí, že otcové, kteří byli u porodu, si vytvoří s dítětem pevnější vazby a více se zapojují do péče o něj. Bohužel některé muže na sál nedostanete ani párem volů, nebo naopak budoucí maminka šílí z představy, že jí bude uprostřed kontrakcí partner »poučovat«, jak má dýchat. Pak ženě nezbývá, nechce-li rodit sama, než pozvat si na sál někoho jiného, třeba svou matku.

Babička dítěte, sestra, kamarádka

Ani ženský doprovod nebývá v porodnici ničím výjimečným. Některé rodičky by partnera překypujícího radami ohledně porodu nejraději zabily. Od maminky, nebo kamarádky, které už to mají za sebou a vědí tak o čem je řeč, si však poučení rády vyslechnou. A kdo dokáže lépe »pofoukat bolístky« nežli maminka?

Porodní asistentka

Na porodní asistentku pracující ve zdravotnickém zařízení, nebo provozující soukromou praxi, se může obrátit každá těhotná žena. Vhodné řešení představuje pro ty, které vyžadují osobní přístup během těhotenství, porodu i po něm. Vaše »porodní bába« tak může být přítomna u porodu, nebo ho dokonce vést – tedy v případě, že se nevyskytne žádná komplikace.

Lékař

Důvěřujete některému z lékařského týmu vaší porodnice více než ostatním? Můžete si ho vyžádat a domluvit se s ním, že váš porod povede. Pokud v porodnici zaměstnán není, a to ani na část úvazku, může však porodu pouze přihlížet.

Kafe.cz zjistilo: Co na to ženy?

Martina:
„Ze začátku jsem se bála mít partnera u porodu, protože jsem nevěděla, jak to celé vezme. Nakonec jsem byla ohromně šťastná, že tam byl se mnou. Kromě psychické podpory mi dokázal poskytnout i podporu fyzickou během druhé doby porodní, kdy se na porodu aktivně podílel. A věřte, že je to úplně jiné, než když jste odkázány jen na cizí, i když perfektní, lidi. A tak všem nastávajícím maminkám doporučuji – jestli váš partner chce být u toho, dovolte mu to, ale pokud váhá, tak ho nepřesvědčujte. Pokud tam bude sám o své vlastní vůli, nemusíte se bát, že se mu nějak zošklivíte. Naopak. A určitě pro něj budete velice sexuálně přitažlivá i po porodu.“
Eva:
„Osobně jsem muže u porodu neměla. Ani jsem po tom nějak zvlášť netoužila, ani jsem to neodmítala, víceméně jsem to nechávala na něm. Nehrnul se do toho, takže to bylo vyřešeno. Nakonec jsem stejně rodila císařem, takže to bylo všechno jinak. Můj názor ale není tak jednoznačný, jak slyším u většiny: „Rozhodně ano.“ Myslím, že je to individuální a záleží jen na domluvě obou rodičů.