Pro Mirčina partnera není současný vztah žádná nová zkušenost. Byl už jednou ženatý – jeho matka si manželku oblíbila a dodnes se v soukromí stýkají. Rozvod nesla špatně a s novou přítelkyní se nemůže smířit.
Mirka tedy stojí na startovní čáře hodně znevýhodněná. „Přece nejsem hloupá. Docela dobře chápu, že měla tchyně bývalou Petrovu partnerku ráda a rozumějí si. Nemusím jí být sympatická. Nerozumím ale tomu, proč mi tolik ubližuje. Dělá to naschvál a mám pocit, že ji těší, když vidí, jak jsem rozhozená.“


Když má Mirka vyjmenovat, co všechno jí tchyně během společných návštěv „provedla“, vypadá to zdánlivě na přehršel drobností: „Když jsem vyhodila jablko, nakoukla do koše a řekla mi, že plýtvám jídlem. Několikrát poznamenala, že Petr přibral a že za to určitě může moje kuchyně. Našla mu na tričku flek a přiměla ho, aby triko svléknul – odněkud ze skříně vyštrachala náhradní – že mu to přepere pořádně. Požádala asi třikrát o něco k napití, když měla jíst moji bábovku, že je prý moc suchá. A při každé příležitosti se zmíní o Radce, Petrově bývalé ženě.“


Mirka cítí, že by se nad takové věci měla povznést. „Já to ale zatím nedokážu. Střídavě mě to štve a mrzí. Několikrát už jsme se s Petrem pohádali. To, co nejvíc postrádám, je totiž jeho podpora. Buď absolutně nechápe, co mi vadí, nebo se nechce ocitnout mezi dvěma mlýnskými kameny a čeká, než si situace „sedne“.“


Momentálně mladý pár odvolal účast na víkendové rodinné párty na chatě Petrových rodičů. Mirka se nedá přesvědčit, aby jela na celý víkend. „Pár hodin vydržím, ale celý víkend těžko. Tchyně sice na náš pokoj klepe, ale v sedm ráno. Když jsme byli na běžkařském výletě po okolí, pořádně nám srovnala v pokoji věci a přestlala. Mimochodem… Když jsem se ráno ptala, jestli mám postele převléknout, jedovatě poznamenala, že nespím v žádném hotelu. Přitom já chtěla pomoct.“
Pomoc ale potřebuje především Mirka.

5 kroků, jak stabilizovat situaci s tchyní:

1. Zapojit partnera

Pokud nebude pár čelit náročnému problému společně, téměř není šance na dlouhodobé urovnání, soudí psychologové.

2. Mluvit věcně

Hádky jsou bohužel na spadnutí. Věděli jste, že příbuzenstvo je čtvrtým nejčastějším důvodem k partnerským hádkám v tuzemských domácnostech (podle statistik hned za výchovou dětí, dělbou práce v domácnosti a financemi)? Snažte se s partnerem řešit problém v klidu, jasně pojmenovat své pocity a společně hledat řešení.

3. Stanovení hranic

To se sice v každém článku o dobrých vztazích s tchyní píše, ale velmi špatně provádí. Pravdou je, že hranice se vám bude mnohem lépe dařit vymezovat i dodržovat na „vlastním území“. Takže pokud dostáváte sodu v prostředí partnerovy matky, raději se s ní setkávejte na neutrální půdě nebo u sebe doma v čase a za okolností, které určíte vy.

4. Respekt

Je to žena, která porodila a vychovala vašeho syna. Možná má především strach, že ho ztrácí, a když ji uklidníte, napětí se zmírní.

5. Nosánek dolů

Proč byste si nemohla vyslechnout historky z partnerova dětství, nebo si říct třeba o recept a dát tím najevo, že stojíte o vzájemnou spolupráci? Ne všechny nevyžádané rady, které tchyně tak rády udělují, musí být nutně útokem na vaši osobu. Ruku na srdce – nejste náhodou vztahovačná?