Právě se řeší nějaká obtížnější záležitost, kolegové se hlásí o slovo. Nechcete ostatní překřikovat, ani jim skákat do řeči – a přesto byste ráda přednesla také svůj nápad, který vám připadá originální. Nakonec porada skončí, aniž byste se vyjádřila a vy máte pocit, že jste zkrátka nemožná, když se nejste schopná prosadit...

Na poradách jsme často jiní

Během každé diskuze se střetávají různé typy osobností s nejrůznějšími tendencemi chování v pracovním prostředí. Mnohdy se dokonce stává, že se chováme v rámci pracovních debat poněkud odlišně, než je tomu běžně. Ačkoliv jsme za normálních okolností velmi komunikativní a plní nápadů, při poradě se můžeme cítit poněkud zaražení a chováme se zdrženlivě. Jiní kolegové mohou být pravým opakem: i když se vám většinou jeví jako přátelští a sympatičtí, na poradách vystupují sebevědomě až arogantně. Proč se při poradě chováme odlišně? Protože máme problém se ztotožnit s prostředím a správně reagovat. Díky tomu možná působíme na své kolegy trochu jinak, než bychom chtěli.

Nenechejte se převálcovat!

Jak se tedy do takového rozhovoru zapojit? Samozřejmě že nestačí jen se přihlásit o slovo. V případě, že byste chtěla něco říct, neskákejte ostatním do řeči, ale počkejte v klidu, až domluví a poté začněte hovořit. Ale pozor, vždy nahlas a zřetelně! Zapomeňte na tiché rozmlouvání, mohlo by se stát, že začátek vašeho příspěvku ostatní přeslechnou a vy budete opět převálcována jiným kolegou.

Dělejte si poznámky

Pokaždé si promyslete alespoň kostru toho, co chcete říct. Velmi užitečné vám mohou být poznámky, které si budete dělat v průběhu celé porady. Zanedbávat byste neměla ani přípravu na jednání – alespoň v případě, že již nehodláte nečinně prosedět, ale také se aktivně účastnit a mít pádné připomínky. Vždy je dobré být o krok napřed před ostatními.

Navažte na příspěvky kolegů

Vyčkejte nejdříve na vhodnou chvíli, kdy se budete moci vmísit do debaty, aniž byste přerušovala ostatní. Pokud se chcete vyjádřit k příspěvkům kolegů, udělejte si poznámky a klidně se k nim vraťte později. Bude aspoň jednoznačně vidět, že poradu sledujete od samého počátku a nic vám neunikne.

Poslouchejte ostatní

Váš vlastní příspěvek by pak měl být pokud možno co nejlépe strukturovaný, ani příliš krátký a nejednoznačný, ale ani zdlouhavý a příliš zabíhající do hloubky. Základem vašeho kvalitního projevu není zdaleka jen to, co sama chcete říct, ale především to, co již zaznělo. Proto zkuste netrávit poradu jen chystáním si toho, co byste ráda vyjádřila sama, ale nasloucháním ostatních. Právě tak se totiž rodí aktivní dialog...