Podle mnohých je jedním z otců ekoterorismu a jeho Sea Shepherd (Mořští pastýři) pirátská organizace, která pronásleduje rybáře. Kontroverzní Kanaďan nosí u pasu dlouhý tesák, na palubě lodě má samopal a tvrdí, že žížaly jsou daleko cennější než lidé…

Pokus o vraždu?

Šéf skupiny, která brání lovu ohrožených živočichů ve světových oceánech, se má v Kostarice spolu se svým kolegou Robem Stewartem zpovídat z agrese vůči lovcům žraloků. Před 10 lety zabránili kostarické rybářské lodi Varadero pytlačit v guatemalských vodách a při „strkanici“ s její posádkou došlo údajně k pokusu o vraždu.

Jistě, Kanaďanovy metody nejsou vždy korektní a v rámci zákonů, ovšem fungují a zabránily smrti statisíců bezbranných obyvatel moří. Zabránit jeho vydání do Kostariky se teď pokoušejí francouzský ekolog a europoslanec José Bové a spolupředseda parlamentní frakce Strany zelených v europarlamentu Daniel Cohn-Bendit. Pomoci jim má před 10 lety pořízená videonahrávka z konfliktu s rybáři, která údajně dokazuje, že Paul Watson a jeho lidé říkají pravdu…

Pro někoho je šéf Mořských pastýřů šílenec, jiní mu drží palce. Jeho činy jsou fanatické, ale potřebné. Hrdinské, ale dětinské. Morální, ale na vážkách. Kanadský biolog a spisovatel Farley Mowat říká: „Je to nejagresivnější, nejodhodlanější, nejaktivnější a nejefektivnější ochránce přírody na celém světě.“

Kdo je Paul Watson

  • 1980: 10 dnů ve vězení a pokuta 8 000 dolarů za napadení policisty během protestu proti kanadskému lovu tuleňů.
  • 1997: V nepřítomnosti odsouzen norským soudem ke 120 dnům vězení na základě obvinění z pokusu vyřadit norskou velrybářskou loď z provozu.
  • 2012: Zatčen v Německu, obviněn z pokusu o vraždu kostarických rybářů před 10 lety.