Zhoršená kvalita kadeří a jejich nadměrné vypadávání signalizuje, že v těle něco nehraje. Může jít o oslabenou imunitu, která mohla dostat zabrat, když organismus bojoval s chorobou. O kadeře můžeme přicházet i kvůli nadměrné vyčerpanosti například po porodu, kvůli válce hormonů v období menopauzy. Příčinou může být i oslabená činnost štítné žlázy, nedostatek některých vitaminů či stopových prvků. Pokud vám opravdu vypadávají vlasy po chomáčích, je zapotřebí zajít k lékaři, jenž odhalí přesný zdravotní problém a stanoví léčbu.

Co kštici škodí nejvíc?

Užívání léků: Vlasy mohou začít hojně vypadávat, pokud bereme prášky na vysoký tlak, trombózu nebo dnu. Problémy může vyvolat i některý druh antikoncepce.

Nevhodná strava: Správné složení jídelníčku ovlivňuje nejen zdraví, ale i kvalitu kadeří. Pokud se chcete pyšnit bohatou hřívou, dopřávejte si mléko, bohaté na vitamin B2 a klíčky a ořechy, které jsou zdrojem vitaminu E. Důležitý je i pravidelný přísun biotinu, tedy vitaminu H. Ten obsahují například žloutky, pšenice nebo vnitřnosti. Základem jídelníčku by měly být bílkoviny, tedy maso, ryby, sýry. Škodí tučná jídla!

Málo zinku a železa: Pokud v těle chybí zinek, vlasy padají, lámou se a třepí. To samé postihuje i nehty. Hůře se hojí rány. Na zinek je bohaté tmavé maso nebo celozrnné potraviny. Hladinu železa zjistí lékař pomocí krevních testů.

Extrémní počasí: Kvalitu vlasů a jejich vypadávání ovlivňuje i počasí. Silné mrazy, vítr nebo příval slunečního záření či mořská voda. Vždy je třeba je chránit pokrývkou hlavy nebo speciální sluneční vlasovou kosmetikou.

Chemie a horká úprava: Jakmile začnete mít problémy s vypadáváním vlasů, omezte barvení a veškeré úpravy plné chemie. To samé platí pro konečnou úpravu účesu fénem, kulmou nebo žehličkou.

Pomoc z přírody: Léčebnou kúru můžete svým kadeřím dopřát i doma. Stačí si připravit odvar z kopřivy, lopuchu nebo heřmánku. V něm kštici oplachovat, popřípadě si dělat zábaly nebo si roztokem masírovat pokožku hlavy.