Můžete mít pleš i vy?

Padání vlasů zdaleka není jen záležitostí mužů. Přestože je u nich častější, ze stejných příčin mohou padat vlasy i ženám. Jde o vypadávání vlasů tzv. mužského typu, které je u mužů i žen způsobeno mužskými pohlavními hormony. Buď je padání způsobeno jejich zvýšenou hladinou, nebo vzniká zvětšenou vnímavostí vlasových cibulek na mužské hormony. Mírný posun hranice růstu vlasů je možné po pubertě pozorovat i u 80 % žen, přesto u nich k úplné ztrátě vlasů – jako tomu bývá u mužů – dochází málokdy.

Příčin je celá řada

Rozvoj projevů alopecie – tedy vypadávání vlasů – způsobuje několik faktorů. Především jde o genetické dispozice, přítomnost mužských pohlavních hormonů a věk. S přibývajícími roky se pochopitelně fyziologicky snižuje hustota vlasových cibulek. Podceňovat nemůžeme ani civilizační faktory jako je každodenní stres, špatné ovzduší, vliv látek obsažených v potravinách či faktory sociální.

Mohou za to hormony

Za vypadáváním vlasů tzv. mužského typu u žen stojí hormonální změny, přesněji řečeno: přítomnost mužských pohlavních hormonů. Proto ženám často začnou padat vlasy po přechodu nebo po odstranění vaječníků. Příčiny však mohou být i jiné. Spouštěcím faktorem může být těhotenství, porod, nedostatečný přísun výživných látek v potravě, prodělání infekční choroby, nebo náročná operace. Důležité je si uvědomit, že vlasy nezačnou padat ihned, ale po dvou až čtyřech měsících poté, co došlo k nastartování procesu.

Pozor na léky i lupy!

Na vypadávání vlasů se mohou podílet i léky, které dlouhodobě užíváme. Jde především o léky užívané proti rakovině, tzv. cytostatika, medikamenty snižující hladinu cholesterolu či léky proti srážlivosti krve. K příčinám hormonálních charakteru se pak řadí i poruchy funkce štítné žlázy či celkově endokrinního systému. Pozor bychom si měli dávat i na lupy. Špatný stav pokožky na hlavě a lupy totiž vypadávání vlasů znatelně zhoršují. Především za to mohou suché nebo mastné šupiny na povrchu pokožky, které brzdí růstový proces.

Proč mám lupy?

Léčení tedy často začíná u problému s lupy, které je třeba odstranit. Po odstranění příčiny a používání vhodného přípravku pak lupy samovolně mizí. Proces obnovy pokožky hlavy sice trvá déle, padání vlasů se však postupně zlepšuje. Léčba padání vlasů u žen se liší od té u mužů – soustředí se na látky působící proti účinkům mužských pohlavních hormonů.

Transplantace cibulek? Proč ne!

Nejen muži, ale i ženy trpí kvůli padání vlasů frustracemi a nespokojeností s vlastním vzhledem, které pak způsobují i psychické problémy, zvláště nedaří-li se najít dlouhou dobu vhodnou léčbu. Pokud problémy nemizí, nebo se zhoršují, nezapomeňte vyhledat lékaře. Ten může doporučit klasickou medikamentózní léčbu, která však vyžaduje trpělivost pacienta. Jak pro muže, tak i pro ženy však bývá v některých případech vhodnější transplantace vlasových cibulek. Jde o nákladnější formu řešení problému, a proto je nutné počítat s průměrnou částkou kolem 30 000 Kč. Přesto však stále přestavuje nejúčinnější řešení při potížích s padáním vlasů.