V počátečním stadiu se zdánlivě nic neděje. Nemoc nemá téměř žádné příznaky, a tak ji člověk jednoduše neřeší. Potíže se objeví až tehdy, když je kost ztenčená natolik, že se již nedá takřka nic dělat.

Jak se osteoporóza projevuje?

Toto onemocnění začíná nejčastěji bolestmi zad. Jsou poměrně silné. Postupně se člověk jakoby ohýbá, lidově řečeno »roste do země« (foto). V pokročilém stádiu choroby dochází ke zvýšené lomivosti kostí. Zlomeninu si nepřivodíte silným úderem nebo ošklivým pádem. Stačí, když neopatrně našlápnete, zprudka dosednete, lehce klopýtnete.

Zlomený krček...

Právě osteoporóza stojí za častými zlomeninami krčku stehenní kosti u starých lidí. Jistě není třeba připomínat, že návrat do kvalitního života v tomto případě bývá obtížný. Kromě této kosti často »praskají« kosti zápěstní a hrudní či bederní obratle.

Odhalte ji včas!

K určení stupně postižení osteoporózou slouží denziometrie – což je jedno z rentgenových vyšetření, dále klasický RTG snímek, CT vyšetření (počítačová tomografie) či ultrazvuk. Všechny uvedené vyšetřovací metody jsou nenáročné a nebolestivé.

Zrádná menopauza

K rychlému rozvoji této choroby dochází nejčastěji u žen po menopauze. Na vině je nedostatek estrogenu, ženského pohlavního hormonu. Včas podaná a vhodně zvolená hormonální substituce zkříží osteoporóze plány. K řídnutí kostní hmoty dochází i u pacientů dlouhodobě ležících a u lidí, kteří berou po dlouhou dobu některé léky.

Je to dědičné?

Z výzkumů je jednoznačné, že dědičné faktory hrají velmi důležitou roli při vzniku osteoporózy. Vývoj osteoporózy je ze 60-80 % podmíněn právě dědičnými faktory. Jsou známy rodiny, kde je výskyt osteoporózy častější. Ženy, jejichž maminky či babičky prodělaly zlomeninu krčku stehenní kosti, jsou více ohroženy osteoporózou.

Jídelníček může pomoci

U této nemoci je velmi důležitá včasná prevence. V knize Domácí lékař se můžeme mimo jiné dozvědět, že správné složení stravy bohaté na obsah vápníku a vitaminu D (ten je důležitý pro metabolismus vápníku), může průběh nemoci výrazně zpomalit. Co tedy jíst? Nejvíce jsou doporučovány tyto potraviny: mléko a mléčné výrobky, zelenina – kapusta, brokolice, zelí, dále pak ořechy, sója nebo mák. Tam, kde není možné vápník doplňovat pomocí stravy, je na místě sáhnout po farmakologické formě.

Pohyb je také důležitý

Ani to, že vám řídnou kosti neznamená, že se nemáte hýbat. Lidem trpícím osteoporózou je naopak přiměřený pohyb (rychlá chůze, jízda na kole, plavání) maximálně doporučován. Existují navíc různé potravinové doplňky volně k dostání v lékárnách, které nemoci pomohou předcházet nebo její postup výrazně zpomalí.

Tipy Kafe.cz

Setkala jste se s touto chorobou u někoho z příbuzných? Nebo se s ní trápíte sama?