Kancelář sama pro sebe dnes budete mít jen málokde. Už nějakou dobu jsou rozšířeným trendem kanceláře open space. Poprvé se objevily koncem 70. let ve Spojených státech, k nám se však dostaly mnohem později. Hlavním důvodem jejich vzniku bylo stmelení zaměstnanců, zvýšení produktivity a usnadnění komunikace. S jejich vznikem se utlumila firemní hierarchie a nadřízení seděli se svými podřízenými v jedné místnosti. Ze začátku měli jednotliví pracovníci oddělené boxy, které jim zaručovaly alespoň částečné soukromí. Na některé z nich ale působil takový ohraničený prostor stísněně, a tak se přešlo k minimálnímu nebo žádnému ohraničování.

Klad open space? Stmelení týmu!

Nesporným kladem open space kanceláří je bezesporu stmelení týmu pracovníků. Vládne tu neformální, přátelská atmosféra a všichni si většinou tykají. Tyto kanceláře jsou také nenáročné na vybavení a maximálně využívána je firemní technika. Jenže otevřený prostor s sebou nese i neustálou kontrolu, která může být vnímána jak negativně, tak pozitivně. Časté pauzy, třeba kuřácké, nezůstanou bez povšimnutí, a tak všichni odvádějí podobně velký kus práce.

Negativa převažují

Z racionálního hlediska ale převažuje množství negativních maličkostí. Ať už jde o chřipkou nakaženého jedince, který ji úspěšně posílá dál či o absenci soukromí, které je třeba při vyřizování telefonátů nezbytné. Zcela se soustředit, když vedle vás klábosí kolegové, taky příliš nejde. Půjčené věci se málokdy vracejí, protože otevřený prostor evokuje k představě, že všechno je všech. Kolegova svačina v podobě tuňákového sendviče vám třeba nevoní příliš dobře. To všechno jsou maličkosti fatální pro jednoho, ale naprosto triviální pro jiného. A tak většina lidí spíše preferuje uzavřené kanceláře, kde jednotlivec sedí sám, nebo nanejvýš s jedním či dvěma kolegy. Open space kanceláře jsou ale výborné třeba pro IT profese.

Kafe.cz zjistilo: Co na to ženy?

Jana: „Klimatizace… To se nedá!“
„Mám s prací v open space zkušenosti a můj názor na ně je negativní . Přináší totiž řadu problémů – kromě absolutního nedostatku soukromí je to třeba klimatizace – při různých nárocích tolika lidí se to opravdu nedá. S kolegyněmi jsme v létě seděly v 18 stupních ve svetru, zatímco kolegové se tvářili, jaké je strašné vedro. Nebo třeba hluk desítek počítačů spolu s nějakou tou tiskárnou, do toho telefony… Co mi přijde značně nefér je, že nejvíce pro open space horlí střední a vyšší management, jehož členové však svou vlastní kancelář mají…“
Yvona: „Sedět sama v kanceláři? Nuda!
„Já mám s open space zkušenost dobrou... Pracovala jsem rok v prostoru, kde nás sedělo dohromady padesát. Se všemi jsem měla dobré vztahy, takže jsem byla ráda, že mezi prací můžu prohodit slovo s kolegou a že nemám daleko pro radu... Místa tam bylo dost. Každý měl svůj stůl, počítač, skříňku apod. Já osobně si nedovedu představit, že bych seděla v práci někde sama v kanceláři... Přijde mi to hrozně nudné.“
Simona: „Soustředit se je pekelně těžké!“
„Pracuji v kanceláři, kde je nás devět a už při takovém malém počtu lidí jde soustředění na náročnou duševní práci pěkně do háje... Takže permanentně pracuju se sluchátkama na uších. Open space může fungovat tam, kde se s počítačem, telefonem a tiskárnou dělá mechanická práce téměř bez přemýšlení a soustředění. Všude jinde je to jen obrovská brzda.“

Zdroj: www.personaljobs.cz