Pokud se pro očkování rozhodnete, dostanete malou kartičku. Tou se půjde prokázat v situacích, kdy je to nezbytné nebo vhodné. Je však jasné, že očkování je a bude nepovinné. Zmíněná kartička neboli „covidový pas“ bude ale zřejmě vstupenkou k mnoha aktivitám.

Účel pasu nastínil už v listopadu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Je to jenom způsob, jakým se Evropská unie, kam patříme a chceme patřit, snaží pomoci těm, kteří budou cestovat. Určitě je jednodušší vyjet s kartičkou v kapse než si před každým přechodem hranic nechávat provádět vyšetření,“ uvedl podle iDnes.cz ve sněmovně ministr.

„Já jako řada z vás si pamatuji dobu, kdy se čekalo na hranicích, tehdy ještě s ostnatými dráty, a přejet hranici bylo něco, co si řada z nás neuměla vůbec představit. Teď je všechno jinak a tato věc by i v současné složité epidemiologické situaci měla zjednodušit lidem cestování. Nic víc, nic míň,“ vysvětlil.

Prozatím se každému vystavuje pouze obyčejný dokument. „Každému očkovanému proti covidu-19 bude vystaveno potvrzení. Využije se k tomu současný Informační systém infekční nemoci (ISIN) s novým modulem Vakcinace,“ uvedla pro Blesk Zprávy tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.

„Jeho smyslem má být přehled o tom, kdo je očkovaný a kdo nikoli. To se využije v případě kontaktu s nakaženým, kdy nebude naočkovanému nařízena karanténa. Podobně nebude muset do karantény ani očkovaný po návratu z oblasti se zvýšeným výskytem onemocnění covid-19. Stejně to bude fungovat i při cestování do jiných zemí,“ dodala. Mezinárodní digitální očkovací průkaz by měl být dle ní spuštěn v květnu.

„Český systém se zaměří i na sběr dat o proočkovanosti. Sledovat bude i hodnocení nežádoucích účinků. Samotné nežádoucí účinky se ale budou, stejně jako dosud u jakýchkoli jiných vakcín, hlásit Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv,“ říká Peterová.

Obecně se hovoří o tom, že očkovaní lidé budou mít snazší vstup do divadla, kina, restaurace a třeba i na sportovní zápas. Někteří však tvrdí, že se jedná o diskriminaci.

Od 15. ledna se budou moci registrovat lidé nad 80 let věku a od 1. února pak občané bez omezení. Přednost dostanou starší ročníky se závažným zdravotním stavem. Lidé se mohou registrovat přes internet, prostřednictvím svého praktického lékaře či telefonem na lince 1221.

Pořadí se řídí podle zdravotního stavu jednotlivých žadatelů. Zdravý padesátník dostane termín později než osmdesátník s vysokým krevním tlakem. „Nechal jsem se očkovat jako jeden z prvních, abych šel příkladem pro ty, kteří nevěří, že vakcína je naděje, která nás zbaví toho hrozného viru,“ uvedl premiér Babiš ve svém pořadu Čau lidi.