Zatímco normální krevní tlak se pohybuje kolem 120/80 mm Hg, lidé s nízkým tlakem mají horní i spodní hodnotu o poznání nižší. O nízkém krevním tlaku (hypotenzi) mluví lékaři tehdy, pokud je hodnota nižší než 100/65 mm Hg. Zajímavé je, že častější bývá u žen než u mužů a nejvíce trápí mladší ročníky pod 40 let. Hned po nich následují senioři. Pokud tlak klesne pod 90/60 mm Hg bývá již často – i když ne vždy – spojen s pocity slabosti, únavou, závratěmi, eventuálně mdlobou.

Riziko infarktu? Minimální!

K nízkému tlaku můžeme mít buď vrozené dispozice, anebo může být způsobený jiným onemocněním. Pokud jej má vaše maminka i babička, je pravděpodobné, že se s ním setkáte také. I když vás občas potrápí slabost a únava, máte podle lékařů vlastně štěstí – jste totiž minimálně ohrožena infarktem a máte naději, že se dožijete vyššího věku. Tím ovšem výhody nízkého tlaku končí.

Léčba neexistuje

Máte-li nízký tlak a neprovází-li vás žádné jiné vážnější problémy, lékař vám pravděpodobně doporučí dát si občas šálek kávy. Pokud však větší problémy máte, čekají vás podpůrná opatření. Na nízký tlak totiž – na rozdíl od vysokého – léčba neexistuje. Lékaři tedy lidem s problémy radí zlepšit si fyzickou kondici, pít dostatek tekutin a pomalu měnit polohy – na prudké vstávání z postele tedy mohou zapomenout.

První pomoc? Nohy nahoru!

Potká-li vás stav na omdlení spojený s nízkým tlakem, měla byste znát první pomoc. V případě závratí si chvíli lehněte s nohama vzhůru a doplňte příjem tekutin. Pomoct vám může i malá sklenička alkoholu. A na závěr ještě jedna dobrá zpráva – s věkem se zvyšuje i krevní tlak, a tak pokud tím nízkým trpíte v mládí, máte naději, že se po padesátém roce vyrovná do normálu. A tak nezbývá, než si počkat.

Kafe.cz radí: Jak na nízký tlak?

  • Dodržujte pitný režim Vypít byste měla alespoň 2,5 litru tekutin – především vody, anebo čaje, denně. Jednu sklenici vody byste měla vypít hned po ránu.
  • Dejte si kávu či sklenku vína Krevní tlak krátkodobě zvyšuje také káva a alkohol. Pozor ale na jejich nadměrnou konzumaci – nejen že by se z vás mohla stát alkoholička, ale káva i alkohol zadržují vodu v těle. Nezapomeňte si proto vždy dát sklenici vody.
  • Dopřejte si snídani bohatou na bílkoviny Měla byste vědět, že chléb, sýr a vejce je pro lidi s nízkým tlakem mnohem lepší snídaní, než müsli.
  • Dejte si střídavou sprchu Pro organismus s nízkým tlakem je velmi vhodná střídavá studená a horká sprcha. Skvěle vás nastartuje do nového dne.
  • Více solte Zatímco lidem s vysokým tlakem se solení naopak nedoporučuje, u nízkého tlaku je tomu jinak. Sodík, který je její součástí, má totiž pozitivní roli na zvýšení tlaku.
  • Nezapomínejte na vitamin C Ovoce a čerstvá zelenina jsou pro všechny s nízkým tlakem přímo ideální! Vitamín C totiž posiluje působení adrenalinu na vzestup krevního tlaku. Vyzkoušet můžete i tablety s vitaminem C.
  • Dejte si rozmarýnové víno Receptem našich babiček bylo rozmarýnové víno. Pokud smícháte litr bílého vína s 20 g suchých rozmarýnových lístků a necháte alespoň pět dní odstát, získáte pak lahodný nápoj, který po přecedění můžete užívat až ve dvou skleničkách denně.