Výhody internetu

Internet je součástí života takřka každého dospělého člověka kromě starých lidí, ale i pro ty jsou již v současné době pořádány různé výukové programy. Chceme-li si najít dovolenou, dům, auto, trasu nebo práci, nejjednodušší a nejrychlejší variantou je podívat se na internet a pro většinu z nás je to již naprostou samozřejmostí. I vaše děti se velmi dobře orientují v obsluze počítače. Zjistili jste, že kamarádi vašich potomků mají svou e-mailovou adresu, komunikují přes ICQ nebo SKYPE, na internetu hledají různé informace a váš školák má touhu dělat to samé... Co teď?

Záludnosti internetu

Co když ale dítě využívá internet na získávání informací, které mu nejsou nijak prospěšné? Nebo mu jsou dokonce nebezpečné? Nedávno například proběhl světem případ z Velké Británie. Řada dospívajících se na internetu inspirovala a vzájemně hecovala k sebevraždám. Nebo velmi diskutované a volně dostupné pornostránky... Naše dítko zde může najít jak užitečné informace potřebné ke studiu či kroužku, tak informace naprosto nevhodné, které se týkají například sexu, porna či drog, popřípadě jiných hrůzostrašných aktivit.

A co tam dělají skutečně?

Podle statistik děti nejen hrají hry, ale také stahují hudbu, programy, posílají pohlednice, zakládají si stránky, čtou časopisy, dělají si domácí úkoly, občas navštíví aukční servery. Je fakt, že internet je zdroj informací, je velmi rychlý a flexibilní a děti jeho klady zjišťují stejně rychle jako jejich rodiče. Vlastně se dá říci, že děti a dospívající dělají v kyberprostoru to samé co dospělí, kromě práce. Výzkumy dokazují, že chlapce mnohem více než dívky otravují dlouhé texty. Děti jsou alergičtější na matoucí design a špatnou navigaci. Reakce jsou u dětí přímočaré - když není okamžitě jasné, co lze na stránce dělat, následuje rychlý exit.

Povolit či nepovolit a kdy?

Je dobré dítěti internet povolit a neustále jej sledovat, kde surfuje? Nebo je lepší mu ho zakázat a případné informace obstarat sám jako rodič? Tato otázka je určitě těžká a řeší ji mnoho rodičů školních dětí.

Jako ve všem, asi i zde je dobrá zlatá střední cesta a dítko při případném surfování na internetu občas zkontrolovat a o internetu si s ním povídat. Také věková hranice by měla být u internetu vyšší než u běžného »hraní si na PC«. Řešením by mohla být postupně se zpřísňující evropská legislativa, která správně vyvíjí tlak na provozovatele webů (zvláště těch, které souběžně nabízejí stránky pro více věkových kategorií), aby si možný konflikt pečlivě pohlídali. Ze studií nicméně vyplývá, že rodiče považují za rozumnější děti o rizicích poučit, než zavádět nějaké plošné filtrování a zakazování či soustavné hlídání (viz poučka o zakázaném ovoci).

Názory rodičů

Petra (41)
„Mému synovi je dvanáct a těžko bych mu už dneska internet mohla zakazovat. Promluvili jsme s ním, protože stejně chodí na počítač ke kamarádovi, kde hrají s dalšími spolužáky hry. Ten vývoj prostě zakazováním nezastavíme“
Kamil (37)
„Nás to teprve čeká, synovi je sedm a dceři pět. Ale syn má už svůj starší počítač a očekáváme, že se zájmem o internet brzy přijde. Hodlám se teď intenzivně zajímat o to, zda bych mu mohl některé nevhodné přístupy prostě »znemožnit«. Tím by se stal internet pro mé děti bezpečnější. Nevím jestli je to možné, ale určitě se na tom pracuje, nejsem jediný rodič, které takové filtry zajímají.“
Radana (39)
Jsem asi staromódní, ale moje děti svůj počítač ještě nemají. Nemají ani vlastní mobil a je jim dvanáct a osm let. Starší dcera už po něm touží delší dobu a možná jí ho přinese Ježíšek. Ale vyloženě jen proto, abych byla klidnější, kde se nachází, protože má hodně kroužků. S internetem to taky nepřeháníme. My s manželem počítač máme a děti, když něco potřebují zjistit, vždy jsme u toho. Ale abychom jim už pořizovali jejich e-maily nebo je nechali si volně brouzdat hodiny po internetu? Radši s nimi jdeme ven!“

A co na to odborník?

„Pro rodiče mám takovou jednoduchou pomůcku: do 6 let maximálně půl hodiny denně, pak za každý další rok přičtěte čtvrt hodiny. Od 15 let by to už měl zvládat každý sám. Pokud nechceme, aby se děti staly závislými na počítači, měli bychom jim jako rodiče nabídnout jiný kvalitní program: sport, kulturu apod., a to už odmalička – od miminka,“ tvrdí PhDr. Tamara Cenková, dětská psycholožka.