Názory na to, kde lze nejpravděpodobněji chytit nevyzpytatelnou nákazu, se různí. Souvisí to s tím, že se jedná o novou nemoc a ani vědci, snažící se novému typu koronaviru přijít co nejrychleji na kloub, zatím zdaleka neznají odpovědi na všechny otázky. Nedávno do médií pronikly údaje o tom, kde se můžeme nejpravděpodobněji nakazit. Tyto údaje ovšem jejich původce, Ústav zdravotnických informací a statistiky, později označil za zveřejněné omylem a se „sníženou vypovídací hodnotou“ a poskytl informace nové. Nicméně i z nich vyplývá, že pravděpodobně nejrizikovějším místem, kde se nakazila většina lidí, je pracoviště. Podle těchto údajů se k 17. říjnu nakazilo na pracovišti 38,9 % covid pozitivních lidí. Následuje s 21,8 % domácnost, kde se lidé nakazili od rodinných příslušníků. Bronzovou příčku s 14,5 % obsadily „běžné aktivity bez upřesnění“.

Pracoviště jako zdroj nákazy jistě dává smysl, lidé jsou tam v blízkém kontaktu, často jsou pohromadě v kancelářích, nebo dokonce velkokapacitních open spacech, využívají společné kuchyně, toalety, a nákaza se proto jeví být celkem logickým důsledkem. Nákaza v domácnosti je ještě logičtější, ovšem na druhou stranu v domácnosti nákaza zřejmě nevznikla a musel ji tam donést někdo zvenčí, kdo potom svoje blízké nakazil. Prapůvodce bychom proto asi měli hledat jinde než v domácnosti.

Mohou to být právě ta pracoviště či „běžné aktivity bez upřesnění“, kam bychom mohli zahrnout třeba restaurace. Hromadné a společenské akce, stejně jako například sport, se na nákaze podle údajů podílejí jen minimálně, ovšem to může být dáno tím, že vláda hromadné akce omezila. Jinak je možné, že by se na šíření nákazy podílely znatelněji.

Rozporné informace panují, i co se týče přenosu ve školách. Vzhledem k tomu, že školy byly zavřeny prakticky hned s počátkem pandemie letos na jaře, není pro zkoumání škol jako ohnisek koronaviru mnoho informací. Třeba v sousedním Sasku, kde otevřeli mateřské a základní školy již v květnu, nedošlo k výraznému šíření nákazy. Ale naopak americké studie ukazují, že se covid-19 šíří mezi dětmi a mládeží mnohem více, než se zatím předpokládalo. Matoucí ovšem může být často bezpříznakový průběh. Ten ovšem nebrání tomu, aby se nakažené dítě stalo zdrojem infekce pro své okolí. Distanční výuka, jakkoliv pro rodiny náročná, má zřejmě v omezení šíření pandemie své opodstatnění.

Dá se proto říct, že bychom měli být zodpovědní všude, a když už nemáme třeba strach sami, protože se necítíme být v rizikové skupině, tak kvůli svým blízkým. Není potřeba panikařit, ale ani situaci nepodceňujme. Zbytečných kontaktů se raději úplně vyvarujme, a pokud už musíme být mezi lidmi, dodržujme doporučená hygienická opatření. Tedy nosme roušku, dbejme na hygienu a dezinfekci rukou, a pokud možno, dodržujme od ostatních potřebný odstup. Je nakonec na nás samotných a na našem chování, jak rychle dostaneme pro všechny nepříjemnou situaci pod kontrolu.