Mykóza dokáže totiž pěkně znepříjemnit život. Často se objevuje v létě. Je to dáno tím, že vysoké teploty ovlivňují i stav sliznice. Navíc se ženy více koupou v bazénech a přírodě...

Co je to mykóza

Mykóza je infekční onemocnění, vyvolané mikroorganismem Candida alibcans, což je houba podobná kvasinkám. Většina žen se s ní minimálně jednou za život setká. Některým ženám se dokonce mykóza vrací stále a stává se chronickou.

Příčiny a prevence

Příčinou mykózy nemusí být nutně nesprávná hygiena. Infekci totiž můžete chytit klidně v bazénu nebo kdekoli u vody, zejména v létě, nebo pokud jste po delší dobu vystavena stresu. Vlastně při jakémkoliv poklesu přirozené odolnosti organismu. Někdy se může objevit během nemoci. Pokud jde o recidivu, její pravděpodobnost se zvyšuje pokud užíváte antibiotika, trpíte cukrovkou, jste-li těhotná nebo když užíváte některé druhy hormonální antikoncepce. Někdy se u vás může mykóza projevit pouze jako důsledek toho, že přijímáte nadměrné množství cukru.

Vrací se a vrací se a vrací...

Ženy, které jsou náchylnější k mykóze, se ji pravděpodobně nikdy úplně nezbaví. Velké riziko jejího návratu souvisí s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni. Vhodnou prevencí je především nošení kvalitního spodního prádla z přírodních materiálů, nošení volnějších oděvů. Moderní tanga dokáží stav mykózy jen zhoršit. Pokud se chcete mykózy zbavit nebo jí předcházet, nepoužívejte ani žádné poševní deodoranty.

Pomůže lékař

Na přítomnost mykózy vás zpravidla upozorní nepříjemné svědění, bolestivost, výtok, který je hustý, bílý a typicky tvarohovitý, pálení a bolest při sexu. Co s tím? Zajděte si co nejdříve pro jistotu ke gynekologovi. Mykóza sama nezmizí a je nutné zahájit léčbu. Čím dříve s léčbou začnete, tím méně se budete trápit.

Gynekolog vám předepíše antimykotika. Nejčastěji v podobě vaginálních čípků nebo krému. Můžete užívat také tabletky, které nejenže jsou účinnější a mykózy se rychleji zbavíte, ale jsou také lepší prevencí recidivy - opakovaného výskytu mykózy.

Můžeme si pomoci i samy

Léčba zpravidla zabírá rychle a už po několika málo dnech odeznívá nepříjemný výtok i bolesti. Žena by ovšem neměla léčbu přerušovat dříve, než jí doporučí gynekolog. Jinak je velké riziko, že se mykóza vrátí a stane se chronickou. Velkou výhodou je dostupnost preparátů Gyno-Pevaryl 150 vaginální čípky a Gyno-Pevaryl 150 Combipack (kombinovaná léková forma vaginální čípky + krém, která je určena i pro léčbu partnera). Oba přípravky jsou volně prodejné léky, které jsou k dostání v každé lékárně. Jednorázově může pomoci také volně dostupný Canesten, který ale pomůže pouze v nejakutnějším stádiu, dále je nutné navštívit lékaře. Horkou novinkou je Candivac, imunomodulační přípravek v tabletách, díky kterému můžete nepříjemným kvasinkovým onemocněním i předcházet.

Pozor

Máte-li sexuálního partnera je nutné, aby i on byl vyšetřen a léčil se. Váš gynekolog by vám měl zpravidla k vaší léčbě doporučit také vhodné »přeléčení« partnera. V této době je nutná sexuální abstinence.

KAFE.CZ radí: Tipy z lékárny

KAFE.CZ přináší: Názor odborníka

Jaká je účinná prevence před vznikem poševních mykóz? Na co všechno by si ženy měly dát pozor, jak je to s hygienou, vlhkem, koupáním ve veřejných bazénech apod.?

„Veřejné bazény jistě představují určité nebezpečí, daleko horší jsou však upjaté džíny a pod nimi tanga. Velice vážné nebezpečí představuje také orální styk, zejména pokud si před tím účastníci nevyčistí zuby.“

Sexuolog MUDr. Radim Uzel, CSc.