Nezasévejte negativní pocity

Když je dítko zvyklé na pozornost rodičů, která se upírá výhradně k němu a nemusí se tudíž s nikým dělit, může špatně snášet příchod mladšího sourozence. Zejména tehdy, je-li už ve školním věku. Pokud je totiž věkový rozdíl mezi sourozenci větší, mají rodiče tendenci nechat mnohdy dozor nad mladším sourozencem na tom starším. Ale i ono je dítě a má své potřeby.

Starší to nechápe

Proč by mělo přejímat zodpovědnost za maličkého, který si bezstarostně hraje? Často se tak utvářejí mezi sourozenci negativní vztahy díky tomu, že když jde ten starší ven, slyší od rodiče: „No tak, vezmi s sebou Lidušku, vždyť vidíš, že chce jít s tebou…“, „Hrajte si spolu s Pavlíkem“ apod. Starší je otrávený z přítomnosti »mrněte«, protože s ním není taková legrace jako s vrstevníky.

Jako ve filmu

Ve filmech můžeme vidět úsměvné situace, kdy starší sourozenec jde na rande a musí přitom hlídat malého rošťáka, který se rozhodl svého dozorce pěkně potrápit. Někdy realita nebývá až tak vzdálená tomuto výjevu. Je proto potřeba zvolit takový postup, který by ve starším potomkovi nevyvolával nepřátelské pocity a negativní emoce, ale aby tu a tam s maličkým pomohl s větší samozřejmostí.

„My tři budeme mít miminko“

PhDr. Lidmila Pekařová radí rodičům ve své knize Jak žít a nezbláznit se, aby před příchodem mladšího potomka vhodně připravili na situaci toho staršího. Doporučuje, aby ke staršímu dítěti přistupovali tak, že v něm vyvolají pocit důležitosti a ne odstrčenosti. Je zapotřebí v dítěti vyvolat pocit, že ono je teď už velké, a proto je důležité, aby bylo – stejně jako rodiče – ochráncem nově příchozího sourozence.

Zapojte ho

Nikdo z nás by nechtěl stát stranou od pozornosti našich blízkých. Stejně tak je tomu u dětí. Když se rodina rozroste o další dítko, je samozřejmé, že rodiče miminku věnují velkou péči. Do péče by mělo být částečně zapojeno i starší dítě. Právě kvůli tomu, aby si nepřipadalo opomíjené, odsunuté na druhou kolej či málo milované. Pokud vyvoláte ve starším dítěti pocit, že je potřebné a důležité, tu a tam jej pochválíte za snahu a šikovnost, nesetkáte se třeba s tím, že by starší litovalo, že přišel mladší potomek na svět.

Nesrovnávat!

Když děti povyrostou, každé vyniká v něčem jiném. Abyste předešli žárlivosti a mstám mezi sourozenci, nesrovnávejte je mezi sebou. Hodnoťte každého zvlášť. Mařenka sice neumí tak pěkně malovat jako její mladší sestra, ale zase sama od sebe pomůže s nádobím apod. Pokud budete poukazovat na nedostatky u svých potomků tak, že budete srovnávat jednoho s druhým, moc si nepomůžete.

Negativní důsledky

Dítko se patrně nejenže nezlepší, ale navíc začne dělat tomu druhému naschvály, aby nebyl sourozenec v očích rodičů tak úžasný. Pokud chválíte dovednosti či znalosti jednoho, nezapomeňte poukázat i na přednosti toho druhého. Děti si budou uvědomovat individualitu a nebudou mít pocit, že byste je chtěli mít takové, jakými jsou jejich sourozenci.

Mají spolu vaše děti hezký vztah?