Možná o tom víte jen chvíli, možná, že již nějakou dobu bojujete s alergií vašeho dítěte na lepek a nebo naopak máte zatím je podezření, každopádně vám Kafe.cz poradí, jak se s tím vyrovnat a jaká změna v rodině nastane, pokud budete muset nasadit vašemu drobečkovi dietu. Na zvídavé otázky redakce i čtenářek odpovídala Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka FTN s poliklinikou v Praze.

Poznejte první příznaky

Alergie mají jedno společné – mohou se projevovat hned několika možnými způsoby. A alergie na lepek není výjimkou. „Může se projevovat kontaktní alergií nebo po konzumaci potraviny, která lepek obsahuje vyrážkou, otokem, slzením očí, bolestmi břicha, průjmem a nadýmáním, ale i bolestmi hlavy a nezvyklou únavou. Alergie je vlastně přehnaná reakce těla vůči jinak běžným látkám a většinou se objevuje v kombinaci spolu s alergií na pyly,“ vysvětluje nutriční terapeutka Tamara Starnovská. Jak už bylo zmíněno výše, nejčastěji se projevuje již v dětském věku, ale jako kterákoli jiná alergie se může projevit kdykoli během života.

Alergie, nebo celiakie?

Tamara Starnovská vysvětluje: „Nejprve je třeba si říci rozdíly mezi dietou při alergii na lepek a dietou při celiakii. Základem pro vhodné opatření je prokázané onemocnění – tedy vědět zda jde o alergii na lepek, alergii na jiné složky obsažené v mouce, alergii na lepek a další složky obsažené v mouce či zda jde o onemocnění celiakií (nebo Dühringovou dermatitidou).“ V případě alergie je třeba vyřadit ze stravy dítěte všechny potraviny, na kterých se objevuje informace, že by se v nich mohl alergen vyskytovat. „V takovém případě mnohdy nevyhovují ani „bezlepkové“ potraviny a je nutné bedlivě sledovat složení výrobků, zda v nich jsou všechny suroviny neproblematické.“ A při celiakii je třeba vybírat potraviny se sníženým obsahem lepku či bezlepkové, které splňují kritéria legislativní pro označení „vhodné pro nemocné celiakií“. „Tyto potraviny mohou obsahovat jasně stanovené minimální množství lepku,“ dodává terapeutka Starnovská.

Co může hrozit?

Rozhodně se nedoporučuje zanedbat péči nebo nedodržovat bezlepkovou dietu. Jenže, co když dítě omylem nebezpečné potraviny ochutná třeba u kamaráda? „Po konzumaci se dostaví vzápětí příznaky alergie. Při silné reakci může dojít až k život ohrožujícímu anafylaktickému šoku,“ varuje nutriční terapeutka.

Další možné projevy:

  • alergie se může projevovat průjmy – může tak dojít například ke zhoršenému využití živin, hubnutí a u dětí k celkovému neprospívání
  • při onemocnění celiakií vede nedodržování diety k výživovým problémům s dalšími následky: malým vzrlstem, větší nemocností, osteoporózou, vyšším rizikem nádorového onemocnění střeva

Vybírejte ty bez

Alternativy na lepku se jen těžko shánějí, ale v současné době se již rozšiřuje trh s potravinami, které lepek neobsahují. Jedinou překážkou ale může být cena – často bývá zhruba 4 – 10 x vyšší podle druhu výrobku ve srovnání s běžným pečivem.

Tipy nutriční terapeutky:

  • základním výrobkem je náhrada běžného pečiva tím bezlepkovým - často to dopadá tak, že si rodiny pečou své vlastní pečivo
  • dále můžeme sehnat ve specializovaných obchodech, supermarketech i drogeriích těstoviny, různé druhy mouky či bezlepkové směsi na pečení
  • bez lepku se také vyrábějí různé sladkosti, moučníky nebo korpusy na pizzu
  • v obchodech seženete také bezlepkové sirupy – jako náhrada za různá sladidla
  • pro dospělé: k dostání je také pivo (a to české i zahraniční)

Pozor! Ani tyto potraviny nemusí být při alergii na lepek vždycky vhodné!

A co ve škole?

máte stravování svého dítka pod kontrolou, ale jak se s takovým problémem vypořádají učitelky ve škole či školce? Máte obavy, že školní jídelnu neuhlídáte? „Potom je potřeba domluvit se s personálem, zda mají podmínky pro přípravu bezlepkové stravy – tzn. možnost oddělené přípravy jídla, protože by mohla hrozit kontaminace běžnou moukou – zda mohou nakupovat bezlepkové potraviny a jaká je jejich ochota k přípravě těchto pokrmů,“ říká nutriční terapeutka. V takových případech bývá nutné vzhledem k ceně škole na takové stravování přispět. Možná nejjednodušším a nejbezpečnějším řešením je dávat dítěti jídlo z domova a domluvit se s učitelem na dohlédnutí, aby dítě nekonzumovalo nevhodné potraviny.

Dovolená! Stres, nebo pohoda?

V zahraničí bývá často situace snazší, i když se to zdá až nemožné. Na západě je ale už není obtížné se při dovolených na bezlepkové dietě domluvit předem, nebo navštívit restaurace, které vaří bez lepku. „Pokud si při cestě na dovolenou nejste jistí místní nabídkou, rozhodně si s sebou vezměte alespoň základní bezlepkové suroviny a potraviny,“ radí Tamara Starnovská a dodává: „V zásadě platí, že při alergii je třeba přísnější opatření a vždy mít k dispozici záchranný „balíček“ pro okamžitou potřebu z vlastních zdrojů, aby nebylo třeba hladovět. Při celiakii je obvyklé, že několik porcí pečiva je „při ruce“ aby bylo možné něco „zakousnout“. V restauraci lze zvolit jídlo „relativně bezpečné“ například steak s fazolkami či zeleninovou směsí.“