Charakteristickým znakem tohoto období je široká škála různých stylů, přičemž žádný se nedá označit za dominantní. Přesto lze i v této době vysledovat několik výrazných trendů. Značný vliv na módu měla hudební a televizní scéna, oblíbené seriály pro mládež americké provenience typu Beverly Hills 902 10 nebo televizní hudební kanál MTV. A jaké trendy tedy byly v 90. letech in?

Grunge

Jedním z výrazných devadesátkových módních stylů byl rozhodně grunge. Tento původně hudební styl pocházející ze Seattlu poloviny 80. let s sebou přinesl i specifickou módu, kterou na veřejnosti prezentovaly hvězdy grungeové scény jako zpěvák Nirvany Kurt Cobain nebo členové skupin Mudhoney, Alice in Chains, Pearl Jam nebo Soundgarden. Jejich fanoušci si tento obnošený styl zamilovali a rozšířili ho po světě. Jeho typickým prvkem bylo obnošené oblečení, často nakupované v second handech či armádních výprodejích. Mezi oblíbené kusy patřily kostkované flanelové košile, pod které se nosila trička s nápisy, a úzké roztrhané džíny, ženy si oblékaly i legíny nebo džínové kraťasy s roztřepenými okraji. Vše v neutrálních barvách, ale třeba také v černé a červené. Na nohy patřily conversky, martensky nebo motorkářské boty a na hlavu velká, měkká čepice, která kryla nedbalý účes.


Minimalismus

Možná jako protipól výstředních, třpytivých a barevných 80. let a jako důsledek určité frustrace ze spotřeby a přeplněných šatníků nastoupil v 90. letech minimalismus. Již podle názvu je jasné, že nešlo o žádnou přebujelost, naopak. Pro ženy nahé líčení, přirozené vlasy, žádné šperky, nenápadné, unisexově vypadající jednobarevné základní kousky v neutrálních tónech či v oblíbené bílé. Splývající lehounké šaty na ramínka připomínající noční košilku, volné nátělníky či jemné svetry s rukávy přesahujícími zápěstí. V oblibě bylo vrstvení jednotlivých oděvů. Určitou variantou minimalismu byl ekostyl, zaměřený na přírodní materiály, např. len, v neutrálních odstínech bílé, béžové a šedé.

Girlie styl

Dalším z výrazných trendů 90. let, který nosily i zralé ženy, bouřící se proti diktátu módy určujícímu, co se hodí pro jaký věk, byl styl girlie. Frčely šaty ve stylu babydoll s krátkými rukávy a květinovým vzorem, které se kontrastně doplňovaly vojenskými botami, martenskami nebo teniskami. Šaty mohly být i ve venkovském stylu, dívčího střihu, ze vzorovaných látek, obzvlášť oblíbené byly kostičky, zdobené žabičkováním nebo knoflíky. Populární byly také džínové bundy, těsná krátká trička nad pupík, tzv. crop topy, a minisukně. Ke crop topům se nejvíc hodily džíny s vysokým pasem. Image dotvářely výrazné náušnice a barevné plastové skřipce do vlasů.

Styl inspirovaný celebritami

Hvězdou 90. let byla samozřejmě Madonna a její retro korzety, ale také britská dívčí skupina Spice Girls. Ta udávala módní tón hned v několika směrech – každá její členka měla svůj vlastní styl, jak ostatně napovídaly už jejich přezdívky (Posh Spice, Baby Spice, Sporty Spice…). Jejich fanynky se u nich inspirovaly výrazným líčením, bláznivými účesy, začaly také nosit tetování a piercingy. Spice Girls přivedly na módní scénu sportovní podprsenky a krátká tílka, přiléhavé tubové minišaty a minisukně, boty na platformách a topy se špagetovými ramínky. Oblíbeným materiálem tohoto trendu byla kůže, a to jak na bundách, tak na kalhotách nebo sukních. A výrazným prvkem byly i kalhoty nebo kraťasy s laclem, zpopularizované postavou Rachel z amerického seriálu Přátelé.