Obr Bogdan

Chlapeček, který se narodil polské mamince Marii (43), vážil úctyhodných 6,3 kilogramů. I porodní výška 63 centimetrů tak novorozence doslova zařadila mezi polské velikány. Takto velké dítě se v Polsku podle lékařů rodí jednou za deset let. Co ale přesně stojí za jeho velkou porodní váhou? Nejspíš to bude fakt, že Bogdan v polském domově potěší dalších devět sourozenců. Není novinkou, že s počtem těhotenství, které žena prodělala, se zvyšuje váha plodu. Také věk matky hraje svou roli. Ženy s vyšším věkem, mezi které Bogdanovu matku můžeme počítat, rodí obvykle děti s vyšší porodní váhou.

V čem to vězí?

Podle lékařů musíme hlavní příčiny porodů takto velikých dětí hledat především za měnícími se socioekonomickými podmínkami. Častěji se velké děti rodí do dobře sociálně zajištěných domácností, na velikosti novorozence se značně podílí výživa matky v těhotenství. Výška rodičů jako dědičný faktor není také zanedbatelná. Také kvalita životního prostředí, zvláště ovzduší, ovlivňuje míry dítěte.

Co je už extrém?

V oblastech se silně znečištěným prostředím se rodí více velkých dětí, hlavně do tohoto prostředí patří děti, spadající svým vzrůstem k dětem obrovským, tedy nad 5000 gramů porodní váhy. Zajímavé je, že ve vysokohorských polohách se rodí méně velkých dětí, ačkoli by vysokohorské podmínky předpokládaly porod větších a tedy i odolnějších dětí. Také rasové a geografické podmínky hrají roli v otázce velkých novorozeňat.

A co u nás?

U bílé populace se počet dětí vážících nad 4000 gramů pohybuje mezi 8 až 15 procenty, nejde tedy o jev neobvyklý. V České republice se počet dětí nadměrně vyvinutých v době porodu za posledních deset let zvýšil na 13 až 14 procent z celkového počtu narozených dětí. Jedním z posledních neobvykle velkých miminek je Denis Kulich, který se narodil v červnu 2008 ve Valašském Meziříčí a při narození vážil 5550 gramů a měřil 55 centimetrů.