Pravda je, že pandemie koronaviru divadelníkům do karet moc nehraje. Zavírají se divadla a ruší se představení. Stejné je to i s natáčením filmů. Příjem herci nemají takřka žádný. Slavné to není ale ani při běžném provozu.

„Je hromada lidí, kteří žijí od výplaty k výplatě. Kdyby někdo věděl, jaká je divadelní mzda, tak by za to nejspíš pracovat nešel,“ uvedl Martin Dejdar v rozhovoru pro iDnes.cz s tím, že platy herců jsou mizerné a vždycky byly.

„Ty tarify, podle nichž jsme vypláceni, jsou staré snad třicet let. Jsme ve stejné platové kategorii jako uklízečky, přestože všichni máme vysokou školu a máme za sebou desítky let praxe,“ objasňuje, proč jsou na tom herci tak špatně.

„Pak jsou tu ‚melouchy‘, které každý dělá. Musíme je mít, abychom se uživili. Zaplať pánbůh za všechny seriály, které se ještě točí a kterých je poměrně hodně, takže se dostane i na lidi mimo pražská divadla. Dřív to tak nebývalo,“ myslí si.

Stejně tak se nebojí říct pěkně od plic, že pohled veřejnosti na herectví jako takové je mnohdy zastaralý.
„Štvát lidi proti umělecké sféře, to tu bylo už za bolševika. Myslím si, že kdyby si to někteří v rámci ‚výměny profesí‘ na týden vyzkoušeli, mnozí by nejspíš ve svých soudech prohlédli. Názor typu‚ ať se herci jdou pást, je trochu primitivní soud,“ tvrdí Dejdar.

Kromě herectví ho živí také dabing a přivydělat si chtěl projektem Wish4you, kde si lidé mohli kupovat audio- a videovzkazy za pár tisíc. Jeho podnikatelský záměr však veřejně zkritizovala Nikol Štíbrová. Dejdar to nevydržel a svůj byznys položil, ještě než začal.

„Většina se s takovými osobnostmi nepotká ani jednou za celý život. Díváte se na ně v televizi, čtete o nich knížky a časopisy. Ale ten osobní kontakt se ztrácí, není ani možný,“ vysvětloval herec.

„My vám ho chceme zprostředkovat. Všechno něco stojí, i rohlík nebo ferrari. Za tou službou je strašná práce mnoha lidí a dále bude. Nelze dělat věci zadarmo a chtít je dělat zadarmo ani po těch, o které máte zájem. Něco jiného je charita, ale tohle není náš případ. I když naše stránky se zavazují každý rok z těch vašich zakoupených přání charitu podporovat,“ dodal Dejdar ještě před ukončením projektu.