Existuje hned několik druhů manipulátorů, a nejsou to jen muži, jak by se dalo předpokládat. I ženy mají tendenci svůj protějšek ovládat jako figurku stolní hry. Často je obtížné takovou osobu rychle prokouknout, navíc s přihlédnutím k faktu, že v každém vztahu se tu a tam všichni chováme tak trochu jako velitelé a snažíme se prosadit svou. Jenže mezi „normálním“ chováním a manipulací je jeden zásadní rozdíl. „Nárazové manipulace jsou svým způsobem v partnerství přirozené, někdy zkrátka toužíme dělat věci jinak než ten druhý, obhajujeme si své pomyslné území, nicméně manipulátor je ten, kdo velmi často a dlouhodobě nerespektuje přání druhého,“ říká k tématu Karel Chába, kouč a poradce partnerských vztahů.

1. Jste loutka?

Jakmile získáte dojem, že žijete po boku manipulátora, s rozumem posuďte, zda za momentálním úsudkem nestojí předchozí dlouhodobá samota. Právě jedinci, kteří byli delší dobu single, neměli měsíce či roky vážnější známost, na začátku něčeho nového získávají pocit ztráty svobody, což jim není vůbec příjemné. Někdy, zvláště v pokročilejším věku, se těžko podřizujeme. Neradi děláme ústupky, hledáme kompromisy, které jsou pro kvalitní partnerství stavebním kamenem. Zkuste se na situaci podívat s nadhledem. Pozorovat chování protějšku, zapisovat si chvíle pro vás manipulativní.

2. Zpozorněte!

Partner, který toho druhého tlačí do kouta, i když jde o naprosté malichernosti, jako je například návštěva kina či přátel, není schopen respektovat jakákoli vaše přání, neodbytně si prosazuje svou, vnukne vám myšlenku, že vaše tužba vlastně není správná, je jednoznačně manipulátor. Někdy může jít o neškodného jedince, co trpí komplexem méněcennosti, potřebuje mít pocit nadřazenosti, ovšem najdou se i tací, kteří skrze manipulaci dokážou vzít vše milé, koníčky, přátele, rodinu...

3. Pod pantoflem

Pokládáte si otázku, jestli je možné manipulátora změnit? Těžko. Sice v některých případech stačí nějaký čas, rázná promluva, a dotyčný zmírní, vy si zvyknete, ovšem potřeba ovládat se pravděpodobně brzy zase objeví. Je jen na vás, kam necháte takový vztah zajít. Někomu až tak nevadí život s generálem, přesto se na úkor „lásky“ nenechte okrást o spokojenost a štěstí.

Odborník radí

Karel Chába, www.partnerske-vztahy.eu

MILUJÍCÍ TYRAN

„Nejčastější obhajobou manipulátorů je věta: „Vždyť já to s tebou myslím dobře!“ případně „Chci pro tebe, pro nás, pro naše děti jen to nejlepší!“ Jenže u manipulátora nejde o to, že to myslí s druhými dobře, činí tak totiž jen sám pro sebe, uspokojuje své niterné potřeby nadvlády. Navzdory tomu, že manipulátoři se ohánějí řadou „láskyplných“ výmluv, v jádru nejsou ochotni respektovat, že někdo jiný, nejčastěji právě partner, chce věci jinak. A ano, manipulace může být nebezpečná. Zářnou ukázkou jsou lidé, co záměrně ‚očkují‘ děti proti bývalému partnerovi. Taková manipulace může zajít až do stadia psychického týrání.“