Za pět dvanáct je opravdu pozdě

Již během pobytu na rodičovské dovolené je dobré myslet na svůj budoucí návrat do zaměstnání. Důležité je především neztratit kontakt s původním zaměstnavatelem či s oborem, ve kterém jste dříve pracovala. Ačkoliv je to pro maminku s dítětem velmi náročné, je nutné, aby neustále sledovala, co se v jejím oboru děje, popřípadě se pokusila osvěžit si kvalifikaci svého zaměstnání. Jste-li doma, věnujte se minimálně alespoň jazykům či odborné literatuře, abyste úplně »nezakrněla«.

Adéla (33)

„Můj největší problém byl v tom, že jsem se nechala nějak »ukolébat«. Byla jsem dost mladá a manžel mi říkal, abych se na nějaké sebezdokonalování po dobu mateřské vykašlala, že je na to dost času pak. Jenže z toho »pak« se vyklubaly čtyři roky a řeknu všem upřímně, vrátit se zpět do reality je opravdu těžké. Byla jsem pak jako v »Jiříkově vidění«. Nechytala jsem se prostě v ničem, zapomněla jsem cizí jazyk, který jsem předtím celkem ovládala, prostě mohla jsem začít takřka od znova. Tuhle chybu bych už podruhé neudělala. Pokud mohu za sebe radit, tak aspoň trochu samo-studujte, čtěte si i něco jiného než blogy týkající se stravy a nemocí vašeho miminka.“

Projevujte zájem o svůj obor

Zkuste sledovat, co se děje ve vašem původním zaměstnání, získávejte informace od kolegů, zaměstnavatele, z internetu. Systematický zájem a snaha neztratit kontakt s pracovním prostředím vám může velmi pomoci. Zjišťovat si totiž všechny potřebné informace až ve chvíli, kdy budete chtít opět nastoupit do zaměstnání, je již většinou pozdě. I zaměstnavatelé dají přednost tomu, kdo ukáže, že ač strávil hektické období péče o rodinu, udělal i vše pro to, aby z pracovního procesu zcela nevypadl.

Marcela (29)

„Dělala jsem před mateřskou dovolenou ve stavební firmě. Šlo o práci v kanceláři stavební firmy, měla jsem vystudovanou stavařinu a moc mě to bavilo. Během mateřské jsem jako asi většina žen nedělala nic kromě absolutního věnování se svému miminku. Ovšem když jsem se pak chtěla po třech letech vrátit do zaměstnání, byla to síla. Zaměstnavatel mě vzal na zkušební dobu a byly to nejděsnější měsíce. Mnoho mladších kolegů bylo úplně in, a pro mě se všechno změnilo – technologie, programy na počítači... Litovala jsem, že jsem si to nezjišťovala aspoň trochu průběžně.“

Využijte možnosti zkráceného úvazku

Je dobré se ještě před odchodem na rodičovskou dovolenou zajímat o to, zda by vám zaměstnavatel nenabídl některou z forem flexibilního či zkráceného pracovního úvazku. Faktem je, že v evropských zemích jsou zkrácené úvazky mnohem častější formou, než je tomu u nás. Přitom výhod pro rodiče nabízejí takové formy celou řadu. Využít můžete kromě práce z domova například alternativního úvazku v podobě sdíleného místa, kdy se dva lidé střídají na stejné pozici. Vše již záleží na vaší dohodě se zaměstnavatelem.

Renáta (35)

„Rozhodla jsem se být s malou doma až do jejího odchodu do školy. Manžel mne v tom podporoval. Kačenka ale začala chodit do školky a já jsem se ukrutně nudila. Rozhodla jsem se proto si najít aspoň částečný úvazek. Peníze mi nabídli mizerné, protože jsem samozřejmě po mateřské už skoro všechno ze školy zapomněla, ale slíbili, že po zaučení to bude lepší. Dělám asistentku v jedné menší zahraniční firmě. Vyšli mi celkem vstříc, ale co jsem se tak bavila se známými, moc firem tuto možnost nenabízí. V zahraničí je to ale prý už dávno běžná praxe. Asi jsem měla celkem štěstí.“

Nabízí váš zaměstnavatel matkám více výhod?

Někteří zaměstnavatelé jsou vůči rodičům pečujícím o malé dítě vstřícnější. Umožňují jim například pracovat na zkrácený úvazek z domu, vzdělávat se formou e-learningu, či alespoň pasivně sledovat dění ve firmě zasíláním pravidelných bulletinů apod. Návrat do zaměstnání pak svým zaměstnancům usnadňují také zřizováním firemních školek či příspěvky na hlídání dítěte. Nejedná se pochopitelně zdaleka o všechny společnosti, většinou takové výhody nabízejí velké firmy se solidním zázemím. Situace se ale postupně zlepšuje.

Chiara (39)

„Žiji v Česku od svých tří let, rodiče jsou z Itálie. Moje maminka mne nabádala, abych během mateřské v žádném případě nezahálela a i v tom mále času, co při tom žena má, se nějak dovzdělávala. Ona sama to tak dělala, když byla s námi. Hodně jsem četla – hlavně knihy nebo časopisy z mého oboru a pilovala jazyky. Můj obor je farmacie. Jednou za týden za mnou chodila studentka a doučovala mne soukromně angličtinu a francouzštinu. Všechno jde, když se aspoň trochu chce. To je můj názor. Není to ani tak drahé, na internetu si člověk může najít i docela levné doučování, stačí hledat.“

Přestože ještě děti neplánujete, zajímejte se předem

Pokud teprve rodinu chystáte, i z tohoto důvodu se při výběru zaměstnání jako žena a budoucí matka zajímejte o takové možnosti jako je podpora žen a mužů na mateřské a rodičovské dovolené, možnosti práce během rodičovské dovolené či možnost využití firemní školky. Dobrý zaměstnavatel by vám měl dát možnost pracovat i formou některého z alternativních a flexibilních úvazků. Před nástupem na mateřskou dovolenou se jej přímo zeptejte, zda by taková možnost byla. Nesetkáte-li se s pozitivní odezvou, vždy ještě můžete přemýšlet nad jinými možnostmi ve vašem oboru, kde bude možné lépe skloubit práci a péči o dítě.

Podělíte se s námi i vy o své zkušenosti s nástupem do práce? Zvládáte něco při mateřské dovolené?