Nepříjemný tlak v břiše

Lékaři rozlišují několik druhů kýl – lze je rozdělit na dvě větší skupiny, a to na břišní a tříselné. Kýla, latinsky hernia, označuje stav, kdy pobřišnice (vnitřní výstelka dutiny břišní) tlačí na oslabené, případně protržené, místo v břišním svalstvu. Tím se v postiženém místě vytvoří malý vak, do kterého mohou vyklenout tuk či střevní kličky a pod kůží se tak člověku objeví měkká boulička. V bouličce se vytváří tlak a tím dochází k nepříjemným pocitům.

Příznak? Boule!

Nejjasnějším příznakem kýly bývá právě nahmatání bouličky v břišní oblasti (zejména kolem pupíku) nebo v tříslech. Individuálně se u každého zvlášť odlišuje míra její bolestivosti a citlivosti. Boulička navíc nemusí být viditelná stále, ale může se objevovat zejména po zvýšené fyzické námaze, během které se zvýší vnitřní tlak v břišní dutině. Kromě toho se může objevit nepříjemný pocit tlaku v oblasti kýly, bolest břicha, zvracení, zácpa, nevolnost apod. Stává se také, že se kýla začne zvětšovat, a tak boulička získává větší rozměry.

Kýla u miminek

Pokud se objeví kýla u malých dětí, mají ji v sobě patrně od narození. Vrozená kýla bývá nejčastěji pupeční nebo nepřímá tříslová a vzniká během nitroděložního vývoje kvůli vývojové poruše. U dítěte se projeví buď hned po narození, nebo v prvních letech života. Děti s vrozenou kýlou nejsou ojedinělé – udává se, že v případě donošených dětí se jedná až o 5 % mrňousků a v případě dětí nedonošených se výskyt udává až 10 %. Statistiky mluví celkem o 10 až 20 % všech novorozeňat. Chlapečci jsou v tomto případě poměrně v nevýhodě, protože představují cca 90 % dětí s vrozenou kýlou.

Operace není vždy nutná

Pokud se jedná o vrozenou kýlu, většinou se sama do dvou let po narození zahojí. Pokud však ke zhojení a zmizení nedojde, nebo má váš potomek nějaké potíže, měli byste vyhledat lékaře a poradit se, jak postupovat. Pokud bude potřebný chirurgický zákrok, bude dítku kýla odstraněna při operaci, během níž bude v celkové anestézii. Po zákroku si malý pacient poleží ještě pár dní v nemocnici. Včasný zákrok zamezí riziku komplikace, která by mohla mít vážné důsledky na zdraví a může být i životu nebezpečná.

Co na to maminky miminek?

Lucie:

„Já jsem se s kýlou narodila, operovali mi ji v jednom roce. Když mé holčičce byly asi čtyři měsíce, tak jsem jí také při přebalování našla bouličku v tříslech. Hned jsem poznala že je to kýla. Na pohotovosti mi to potvrdili: jde o tříselnou kýlu, ale prý když jde zatlačit, tak je to dobré. Zatlačila jsem ji další den, když jí vylezla. Jak malá rostla a začala se plazit a strkat si nožičky do pusinky, tak se kýla už vůbec neobjevila a dodnes už jí nevylezla. Takže si myslím že se vstřebala, což prý jde. Boulička je prostě pryč a má sestra to taky vyběhala.“

Anna:

„Naše dcerka se narodila předčasně a zhruba v sedmi týdnech se jí kýla objevila a začala se zvětšovat. Dětská lékařka nám doporučila přelepování, ale to nepomáhalo. Doporučila nám operaci. Ta nakonec proběhla v necelých šesti měsících a dcerka ji zvládla naprosto bez problémů. Doporučuji nechat kýlu zkontrolovat chirurgem a ten pak rozhodne.“

Měla jste problémy s kýlou? Co vám pomohlo?