Kde je najdeme?

Alergie, astma, atopický ekzém – to jsou jen některé z nemocí, v jejichž případě jsou kortikoidy nezbytné. Těžké alergické reakce, kdy tělo nepřiměřeně reaguje na látky se kterými se setkává ve svém okolí. Záněty hrtanu, laryngitida či astmatické záchvaty. Tam všude kortikoidy pomáhají: dokáží totiž zmírnit otoky dýchacích cest a tím uvolnit dýchání. Své využití však nalezly také v kožním lékařství. Používají se například pro potlačení atopického ekzému. Dokonce je můžeme nalézt i v očním lékařství, kde jako součást léčiv zabraňují propuknutí zánětů v oku. Jejich nezastupitelnost můžeme ale najít i jinde: třeba v onkologii, kdy se používají při terapiích závažných onemocnění ohrožujících život.

Když se kortikoidy netvoří…

Kortikoidy nejsou pro tělo rozhodně cizí – tělo je vytváří v nadledvinkách. Můžeme je rozdělit do tří skupin: na glukokortikoidy, mineralokortikoidy a androgeny. Pokud tělo nefunguje správně, především ve dvou posledních uvedených skupinách, hrozí organizmu snížená krevní hladina cukru a tím i rozvrat vnitřního prostředí v těle. Například androgeny jsou nezbytné pro správný vývoj dítěte a jeho sexuální dospívání. U některých dětí se může objevit vrozená porucha tvorby kortikoidů. Jejich nedostatek se projevuje zvracením a nechutenstvím. V tom případě nezbývá, než kortikoidy dodávat uměle, a to buď prostřednictvím tablet či injekcí.

Bojíte se nežádoucích účinků?

Kortikoidy můžeme nalézt také jako kapky, prášky, masti, či čípky. Jejich použití musí být ovšem dobře zváženo, a to s ohledem na jejich nežádoucí účinky v oblasti hormonálního působení na tělo.

Negativa dlouhodobého užívání

Svá úskalí přináší především časté a dlouhodobé užívání. Může totiž vést k ukládání tuků, což může mít dopad na vzhled. Často dochází k zakulacování obličeje, k tvorbě strií (jako prevence se doporučuje pravidelné nanášení krémů proti striím), může docházet i k růstu chloupků po celém těle. Další nepříjemností v souvislosti s dlouhodobým užíváním kortikoidů může být i tvorba žaludečních vředů, proto je třeba, aby pacient současně užíval i léky k ochraně žaludeční sliznice. A u dětí? Mohou zpomalit jejich růst, ve výjimečných případech byly diagnostikovány i psychické problémy. Ale pozor, v žádném případě kortikoidy nezavrhujte – jejich pozitiva totiž převažují. Především astmatici a alergici jejich podávání ocení. A mnohdy dokáží i zachránit život! Kortikoidy však nikdy nenasazujte dítěti sama, vždy se poraďte s vaším lékařem.

Muselo už vaše dítě brát kortikoidy? Nebo máte dítě, které je musí brát dlouhodobě? Jaké jsou vaše zkušenosti s negativními účinky při jejich užívání?