Předem je nutné říct, že příznaky covidu-19, tedy nemoci způsobované novým typem koronaviru, jsou dost různorodé. Od března letošního roku, kdy jsme se s covidem setkali poprvé, se paleta příznaků s rostoucím počtem pacientů značně rozšířila. Nejdříve se za základní trio považovala dušnost, vysoká teplota a bolesti hlavy. Nyní už přibyly i bolesti v krku, zažívací problémy, rýma. Lidé zkrátka na setkání s virem reagují velmi individuálně, a proto někdy není snadné odlišit covid-19 od běžných onemocnění, jako je třeba nachlazení, viróza, chřipka či angína.

Teploty, bolesti hlavy, únava se projevují víceméně u všech uvedených, a pacienti tak proto často nevědí, jak postupovat. V každém případě je ale nejlepší zůstat doma, omezit kontakty s jinými lidmi na minimum a telefonicky kontaktovat svého praktického lékaře. Tomu popíšeme všechny příznaky, sdělíme mu případné kontakty s covid pozitivními osobami a necháme ho zvážit situaci. Na rozdíl od chřipky či nachlazení lze ale angínu od covidu-19 poznat snáz, ačkoliv bolesti v krku a teploty, pro angínu charakteristické, mohou někdy provázet i nákazu novým typem koronaviru.

Přesto existuje několik víceméně spolehlivých vodítek, jak od sebe angínu a covid-19 odlišit. Zatímco při covidu-19 může mít pacient pocit, že ho tzv. škrábe v krku, u angíny bolí obvykle v krku hlavně při polykání, zato vydatně. U malých dětí může být angína doprovázena i bolestmi břicha. Spolehlivým vodítkem angíny jsou pak zduřelé, červené mandle, někdy dokonce s bílými povlaky nebo čepy, a zduřelé mízní uzliny. V tom případě se jedná prakticky jistě o angínu a je potřeba nasadit léčbu. Jelikož jsou angíny většinou bakteriálního původu, mohou být namístě antibiotika. Ale to už musí posoudit lékař, který také rozhodne, zda chce pacienta vidět osobně, případně se dohodnou na jiné formě, kdy lze například lékaři poslat alespoň snímek svých mandlí k posouzení. To jistě není úplně standardní postup, ale nestandardní doba si žádá jistou improvizaci.

Naopak pokud budeme mít k bolestem v krku ještě dušnost či ztrátu čichu a chuti, angína to nebude. V takovém případě je vhodné podstoupit testování na covid a v případě pozitivního výsledku dodržovat veškerá nařízená opatření.

Stejně jako covid-19 ale nesmíme angínu přecházet. Neléčená angína může vést až k vážnému postižení srdce nebo kloubů. Léčbu bychom také neměli ukončovat předčasně, jen co odezní příznaky, a nehřešit na to, že po dvou dnech braní antibiotik už nejsme pro okolí infekční. Náš organismus dostává zabrat, a měli bychom mu dopřát dostatek odpočinku na rekonvalescenci.