Co vlastně je klimakterium?

Klimakterium či menopauza znamená v životě ženy období, kdy se již snižuje činnost vaječníků a klesá hladina pohlavních hormonů. U každé ženy k tomu dochází individuálně rychle, individuálně intenzivně a individuálně se také každá žena potýká s průvodními více či méně nepříjemnými tělesnými i duševními projevy. Počátek klimakteria nastává zpravila po čtyřicítce, ale v ojedinělých případech (po operativním zákroku atp.), může nastat jako uměle navozený stav mnohem dříve. Nejčastěji si ženy stěžují na příznaky mezi 40. až 50. rokem věku.

Jak klimakterium probíhá? ¨

Snižující se funkce vaječníků a tvorby pohlavních hormonů zapříčiní ústup a vymizení menstruačního cyklu – pravidelného měsíčního krvácení. Nedostatek hormonů estrogenu, progestrogenu a androgenu pak způsobuje další průvodní jevy klimakteria. Hormony se podílejí na funkci metabolismu těla a jejich nerovnováha či nedostatek způsobuje potíže.

Základní nepříjemné projevy

Návaly horka, potu a noční pocení
Nadměrné bušení srdce a nespavost
Úzkostné stavy, zhoršení paměti
Náladovost a nedostatek sebevědomí
Popudlivost a nízké libido
Nerozhodnost a špatné soustředění

A navíc…

Nedostatek hormonů má za následek také rychlejší stárnutí kůže a tvorbu vrásek, někdy i nárůst ochlupení obličeje. Časté je vysychání sliznic těla a očních spojivek. To má za následek pálení očí a bolest při pohlavním styku, vzniklou nedostatkem zvlhčení poševní sliznice. Projevuje se i nedostatečnost močového měchýře a únik moči (inkontinence).

Nemoci v době klimakteria

A to není bohužel konec výčtu. V horším případě může klimakterium podpořit rozvoj nemoci jako je řídnutí kostí (osteoporóza), které často vede ke zlomeninám. Také je každá z vás v době klimakteria více ohrožena chorobami srdce a cév – infarktem či mrtvicí. Více hrozí i rakovina tlustého střeva a konečníku.

Dědičnost a příznaky

Na průběh a příznaky klimakteria má vliv dědičná dispozice každé z vás. Podstatnou roli hrají i životní styl, jídelníček a vaše návyky. Každá žena je jiná a přechod se dotkne každé ženy různě intenzivně. Že se s ním dá ale bojovat a žít, je jasné.

Co dělat, máte-li problémy

Pokud začnete pociťovat problémy a domníváte se, že mohou s klimakteriem souviset, nejrozumnější radou je navštívit svého gynekologa. Ten vám na základě vyšetření a krevních testů, a na základě vaší anamnézy v lékařské dokumentaci, navrhne nejoptimálnější řešení a léčbu.

Možnosti léčby

Možností máte více. Záleží na rodových dispozicích, na zdravotním stavu a výsledcích gynekologického vyšetření. Běžným řešením je hormonální substituční léčba a na trhu je více hormonálních přípravků, ze kterých lze vybrat. Ty se užívají buď orálně v tabletách, nebo se aplikují formou injekcí, či implantací podkožního tělíska, z něhož se hormony postupně uvolňují. V případě, kdy se vyskytne problém s užíváním klasické hormonální léčby, je na trhu nabídka preparátů ve formě náhražek hormonů na bázi rostlin.

Tipy Kafe.cz

Aktivita

Důležité je si uvědomit, že tímto obdobím život nekončí. Aktivně žijící ženy proplouvají klimakteriem bez větších výkyvů. A nastanou-li, okamžitě je řeší. Zde není na místě váhat a je potřeba obrátit se na odborného lékaře pro radu a pomoc ihned. Také humor a celkový optimismus pomohou, jakož i nevzdávat se společenského života, ani toho sexuálního. Je potřeba stále se učit novým věcem, věnovat se zálibám, koníčkům a smysluplné práci. Pamatujte si, že: Jsme staří tak, na kolik se cítíme!

Informace na internetu