Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) již brzy oznámí změny v protiepidemickém systému PES. Opatření by pak měla vejít v platnost 1. února. Zhruba v polovině března přijdou další změny, které budou přímo navazovat na vývoj pandemie.

Změny se pochopitelně budou týkat i školství. V pátém stupni by mohla být povolena prezenční výuka. Platila by pro malotřídky, deváťáky a poslední ročníky středních škol. V současné době jsou otevřené mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Hovořilo se o návratu celého prvního stupně.

„Samozřejmě musí být návrat bezpečný a každý z nás si přeje, aby to byl návrat již trvalý, aby podmínky byly takové, že ve školách žáci na prezenční výuce již mohou vydržet,“ uvedl ministr školství Robert Plaga.

„Já si to dovedu představit ve stupni pět u malotřídek, kde se bavíme skutečně o malém počtu žáků,“ dodal s tím, že se nejedná o jednoduchou situaci.

„Dnešek nebo 1. únor pro mě není žádné datum, kdy by mělo být po epidemii, to znamená, že to není ani žádné datum, které by mělo být klíčové pro školství,“ řekl šéf školského resortu.

Na tiskové konferenci se také probíralo plošné testování studentů. „V současné době uvažujeme zejména o testování nejrizikovějších skupin, což jsou středoškoláci, maturanti. Je snahou zjistit, jakým způsobem by bylo možno toto provést zejména s pomocí testů, které by byly méně invazivní, než které se dosud provádějí, to znamená ze slin,“ řekl nedávno Blatný.

Stejně významným tématem je také očkování. Ve hře je takzvaný covidový pas. Pokud se pro očkování rozhodnete, dostanete malou kartičku. Tou se půjde prokázat v situacích, kdy je to nezbytné nebo se to hodí. Je však jasné, že očkování je a bude nepovinné. Zmíněná kartička neboli „covidový pas“ bude ale zřejmě vstupenkou k mnoha aktivitám.

Účel pasu nastínil už v listopadu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Je to jenom způsob, jakým se Evropská unie, kam patříme a chceme patřit, snaží pomoci těm, kteří budou cestovat. Určitě je jednodušší vyjet s kartičkou v kapse než si před každým přechodem hranic nechávat provádět vyšetření,“ uvedl ministr.

„Já jako řada z vás si pamatuji dobu, kdy se čekalo na hranicích, tehdy ještě s ostnatými dráty, a přejet hranici bylo něco, co si řada z nás neuměla vůbec představit. Teď je to všechno jinak a tato věc i v současné složité epidemiologické situaci by měla zjednodušit lidem cestování. Nic víc, nic míň,“ vysvětlil. Vakcín ale není dostatek a registrace občanů mladších 80 let jsou momentálně pozastavené.