Nejnovější studii na toto téma vypracovali britští odborníci. A závěr? Více než překvapivý! Rozdíl mezi platem muže a ženy prý nesouvisí s diskriminací, jako spíše s osobními životními preferencemi. Nerovnost mezi platy stoupá po dosažení 30 let věku. Právě tehdy se většina žen odebírá na mateřskou dovolenou. Podle Britů činí rozdíl u mladých pracovníků pod 30 let zanedbatelné 1 procento. Naproti tomu ženy se třemi dětmi berou už o 19 % méně než muži. Češky jsou však na tom ještě hůře…

Kafe.cz zjistilo:

Podle Centra pro hospodářskou výkonnost při renomované London School of Economics jsou rovné platy žen hudbou až velmi daleké budoucnosti. Statistici Centra totiž spočítali, že při nynějším tempu zrychlování platů by byly mzdy srovnatelné v roce 2156. Perfektní výhled, co říkáte, milé dámy?

Roli hraje i studijní obor

Podle profesora Shackletona, který se na výzkumu podílel, je to proto, že muži zpravidla volí riskantnější profese, které jsou zákonitě lépe placené. Další příčinou může být již volba studia. Ženy většinou inklinují k humanitním vědám. Práce psychologa je ale většinou daleko méně placená než práce počítačového experta. Ačkoliv zpočátku mohou mít platy srovnatelnou úroveň, později je na tom pozice počítačového experta daleko lépe.

Názor: Ženy jsou diskriminovány, protože mají dělohu!

Se závěry studie ovšem zásadně nesouhlasí členka spolku za rovná práva žen Jessika Woodroffe, která říká, že jejím cílem bylo jen odvést pozornost od hlavního problému, kterým je diskriminace ženy na pracovišti. „Rozdíl ve výši platu muže a ženy činí v průměru kolem 17 %. Příčina je jednoznačná: diskriminace. Ženy jsou diskriminovány jen proto, že mají dělohu, a je tedy předpoklad, že budou mít děti. Znám spoustu žen, které jsou svobodné, bezdětné, v práci tráví víc času než muži, pracují na úplně stejné pozici, ale pobírají daleko menší mzdu než jejich kolegové. Společnosti by měly vykázat, že stejně vzdělaní lidé opačného pohlaví, kteří vykonávají stejné pozice, pobírají stejný plat. Myslím, že toho nežádáme až tak mnoho,“ uzavírá Woodroffe.

Tabulka, která nepotěší

O kolik víc berou muži než ženy v EU
(průměrná hodinová mzda, rok 2005)
Průměr EU

o 15 %

Estonsko, Kypr

o 25 %

Slovensko

o 24%

Německo

o 22 %

Británie, Finsko

o 20 %

Česko

o 19 %

Dánsko, Nizozemsko, Rakousko

o 18 %

Lotyšsko

o 17 %

Bulharsko, Švédsko

o 16 %

Litva

o 15 %

Lucembursko

o 14 %

Rumunsko, Španělsko

o 13 %

Francie

o 12 %

Maďarsko

o 11 %

Polsko

o 10 %

Irsko, Itálie, Portugalsko, Řecko

o 9 %

Slovinsko

o 8 %

Belgie

o 7 %

Malta

o 4 %

Zdroj: Zpráva eurokomisaře Vladimíra Špidly

Kafe.cz zjistilo:

  • Český statistický úřad dokázal, že rozdíly mezi platy mužů a žen jsou ještě výraznější než v Británii – ženy u nás berou méně až o pětinu. U vyšších manažerských pozic pak rozdíl činí až 25 %.
  • Mnohem lépe jsou na tom ženy na Maltě, které dle výzkumů pobírají až 96 % platu svých mužských kolegů. Ale i další evropské národy jsou na to lépe než Češky. Jedinou výjimkou, která je na tom o chlup hůře, jsou Němky, což je ovšem slabá útěcha.
  • Podle studie, kterou vypracovala americká nadace American Association of University Women, jsou na tom ženy ve srovnání s muži platově hůře hned poté, co vyjdou ze školy. V tu dobu se jejich platy liší zhruba o dvacet procent. S přibývající praxí je to ještě horší. Po deseti letech kariéry se rozdíl vyšplhá na 31 procent.