Český Krumlov a Hluboká nad Vltavou jsou místa, která lákají filmaře již mnoho desítek let. Neunikly pozornosti ani štábu pohádky Pyšná princezna. Tomu se rovněž zalíbila místa jako Mokrá luka u Třeboně, samotná Třeboň nebo Piaristické náměstí v Českých Budějovicích. Zámek v Půlnočním království, kde v pohádce žila princezna Krasomila, tak vznikl právě na krásném zámku Hluboká, postaveném ve stylu anglické gotiky.

Zahrály si i místní děti

Natáčení filmu pochopitelně neuniklo pozornosti místních obyvatel. Tehdy ale dost možná nikdo z nich neměl ani nejmenší ponětí o tom, jak kultovní pohádkou se snímek vlastně stane. S představiteli hlavních postav, tedy Alenou Vránovou a Vladimírem Rážem, se seznámila i tenkrát pětiletá Jana Smetanová. „Byla to ve městě velká událost a my jsme s rodiči bydleli na Šteklu, takže jsme to měli blízko. Pamatuji si třeba, že Alena Vránová se musela kvůli jedné scéně několikrát namočit v jezírku,“ vzpomínala žena pro Deník.cz.

Natáčení si pro Deník.cz připomněla i Helena Žípková, která ve filmu ztvárnila jednu z komparzních rolí. O natáčení se její rodina tehdy dozvěděla z rozhlasu. Heleně bylo tenkrát osm let a byla jedním z mnoha dětí, jež se ve filmu mihly. „Za týden jsem si vydělala čtyři sta padesát korun. Na padesátá léta slušné peníze. Co jsem si koupila, to už nevím,“ smála se Helena Žípková.

Kouzlo filmu

Natáčení filmu dává tvůrcům mnoho možností. Leckdy lze propojit na kilometry vzdálená místa tak, že se zdají být vedle sebe. Důkazem toho je i scéna, kde má princezna Krasomila za sebou zámek Hluboká, přichází zahradou a přes mříž hodí míček na krále Miroslava. Míček sice dopadá k nohám krále, ten se ale ve skutečnosti nachází v Třeboni. V záběru je totiž na pozadí jasně vidět třeboňská katovna pod hrází rybníka Svět. Zámek Hluboká a rybník Svět ovšem od sebe v realitě dělí asi třicet kilometrů.

Úsměvný je také fakt, že mříž nebyla součástí žádné brány, ale drželi ji asistenti z filmového štábu. Ti ji poté naložili a zase odvezli. Ve filmu bylo rovněž zbarveno nádvoří zámku. Na něm totiž tvůrci vytvořili černobílou šachovnici s poli o velikosti dva na dva metry. „Co vím z vyprávění, barva na dlažbě zůstala po natáčení ještě hezky dlouho, než vybledla,“ sdělil Deníku současný kastelán Miroslav Pavlíček.